یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

احکام اعدام دستکم ۳ زندانی در بندرعباس و شیراز اجرا شد

0
79

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۲بهمن ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۳ زندانی متهم به جرائم (مواد مخدر) و (قتل عمد) در زندانهای بندرعباس و عادل آباد شیراز اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه ۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، منصور یوسف زهی، متولد: ۱۳۷۹، فرزند: خان محمد، متاهل و دارای فرزند، اهل شهرستان دوست محمد و زندانی متهم به جرائم موادمخدر در زندان مرکزی بندرعباس اعدام شد.

به نقل از یک منبع مطلع:”منصور یوسف زهی، در سال ۱۳۹۹، به اتهام (حمل و نگهداری ۲ کیلو گرم ‌مواد مخدر) در شهرستان بندرعباس بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و در تاریخ ۵ خرداد ماه ۱۴۰۱، توسط قاضی های دادگاه انقلاب بندرعباس، به ریاست علیرضا احمدی منش به اعدام محکوم شد.”

سازمان حقوق بشر ایران هم در خبری اعلام کرد؛ سحرگاه سه شنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، علی الله وردی و فرهنگ ذکایی، دو زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان مرکزی (عادل آباد) شیراز، اعدام شدند.

به نقل از یک منبع مطلع:”علی اله‌وردی و  فرهنگ ذکایی برادر ناتنی بودند و مادر مشترک داشتند. آنها سه سال پیش بر سر مسایل ناموسی مرتکب قتل شده و از آن زمان در زندان به‌سر برده بودند.”

اعدام این ۳ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هاقصاصلغو مجازات اعدامزندان عادل آبادزندان عادل آباد در شیرازاعدام کردنفرهنگ ذکاییقصاص نفسمجازات اعدام در ایرانسلب حیاتزندانیان زندان عادل آباد شیرازاعدام موادمخدر در ایرانفرهنگ ذکائیحقوق بشر در ایرانقوانین اجرای حکم اعداماعدام موادمخدراعدام در زندان بندرعباسبند ۱۳ زندان عادل آباد شیرازمنصوریوسف زهیمواد مخدرلغو حکم اعداممحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانقصاص نفس در ایرانبند ۱۴ زندان عادل آباد شیرازمنصور یوسف زهیاعدام مواد مخدرقانون جدید مجازات اعدام در ایرانزندان مرکزی بندرعباسمجازات اعدام زندانیان در ایرانزندانیان محبوس در زندان عادل آباد شیرازعلی اله وردیحذف مجازات اعدامموادمخدراعدامیمجازات اعدام در زندانهای ایراناعدام در زندان عادل آباد شیرازعلی الله وردیزندان عادل آباد شیرازبندرعباسمجازات اعدام ایراناجرای حکم اعدام در زندان عادل آباداعدام مواد مخدر در ایرانعلی الهوردیزندان بندرعباساعدامحقوق بشر ایرانزندان عادل آباد در استان فارسمجازات اعدام در جمهوری اسلامیعلی اللهوردی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.