دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

حکم اعدام دستکم ۱ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد

0
103

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه چهارشنبه ۱۲ بهمن‌ ماه ۱۴۰۱، یک زندانی (هویت نامشخص)، متهم به ۳ فقره قتل عمد و محبوس در زندان رجایی شهر کرج پس از مخالفت ولی دم مقتول با اعلام رضایت و تاکید بر اجرای حکم در این زندان اعدام‌ شد. 

براساس این گزارش، زندانی مذکور، در سال ۱۳۹۸، به اتهام ارتکاب ۳ فقره قتل عمد در یک باغ واقع در منطقه کلاته از توابع ورامین بازداشت شده بود. 

با آغاز مراحل مراحل دادرسی، پرونده وی توسط شعبه دادگاه کیفری ۱ استان تهران با اتهام (ارتکاب ۳ فقره قتل عمد) رسیدگی و به اعدام محکوم شد. 

حکم وی پس از ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور عینا تائید و پرونده وی به واحد اجرای احکام ارجاع شده بود. 

در این گزارش، به هویت و مشخصات فردی و سن فرد اعدامی اشاره نشده است.‌

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هااجرای حکم اعداممجازات اعدام در ایرانلغو مجازات اعداممجازات قصاصدرخواست قصاصقصاص کردنطرح لغو مجازات اعدامقتل نفسمسئولین زندان رجائی شهرامکانات زندان رجائی شهرقصاص نفس در ایرانقتل در زندان رجائی شهراعدام در رجایی سهرقتلقوانین اجرای حکم اعدامقتل حکومتیاعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام سلب حیاتمجازات اعدام در جمهوری اسلامیاجرای حکم‌حبسقصاص در ایرانمعاون زندان رجائی شهرحدود و قصاصقتل همسرمجازات اعدام زندانیان در ایرانقصاص نقضحکم‌اعدامحذف مجازات اعدامورامیناعدامیقصاص نقساجرای قصاص نفسمجازات اعدام،اعدام در زندان رجایی شهر کرجمسوولان زندان رجائی شهرلغو حکم اعداممجازات اعدام ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجمجازات اعدام در زندانهای ایرانسلب حیات،مجازات اعدام درقصاص نفسقصاصاعدام در زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در زندان رجائی شهراعدام در زندان رجائی کرجاجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهرقصاص نفس،کلاتهاعدام در ایرانمسئولان زندان رجائی شهراعدامقتل ناموسیاجرای حکم قصاصاعدام در زندان رجایی شهراعدام در زندان رجاییکلاته ورامین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.