چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

احکام اعدام‌۳ زندانی در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد

0
89

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۳ زندانی متهم به (قتل عمد) در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، وحید بیضایی، امیرعلی بایرامی و سعدالله فرخی جرمی، سه زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

براساس این گزارش، سه زندانی مذکور، روز یکشنبه ۳۰ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، از بند عمومی زندان مرکزی ارومیه جهت‌اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بودند.

همچنین، اتهام منتسب شده به این افراد در مراحل دادرسی(قتل عمد) عنوان شده است.

اجرای احکام این ۳ زندانی از سوی رسانه های داخل کشور و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.