سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

محمدباقر مرادی، زندانی سیاسی به مرخصی اعزام شد

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳اسفند ماه ۱۴۰۱، محمدباقر مرادی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، محمدباقر مرادی، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، پس از تودیع قرار وثیقه درخواستی به مرخصی اعزام شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”آقای مرادی، پس از تودیع وثیقه به مرخصی کوتاه مدت اعزام شده است.”

لازم به اشاره است، محمدباقر مرادی، در تاریخ ۹ خرداد ماه ۱۴۰۱، در حالی که در شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه بسر می برد ناپدید شد و پس از گذشت حدود ۱ ماه رسانه های داخلی کشور ترکیه از قول پدر وی اعلام کردند که این روزنامه نگار (از سوی ارگانهای امنیتی ایران ربوده و به ایران بازگردانده شده است).

در ادامه این شرایط، محمدباقر مرادی، در تاریخ ۱۳ آبان ماه ۱۴۰۱، در یک تماس تلفنی کوتاه با خانواده خود اعلام کرد که چندی پیش از سوی یکی از ارگانهای امنیتی ربوده و به ایران منتقل شده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.