سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

محکومیت پوریا موسوی پور به حبس، شلاق و جزای نقدی

0
61

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبه دادگاه تجدیدنظر استان کهگیلویه و بویراحمد با صدور دادنامه ای پوریا موسوی پور را حبس، شلاق و جریمه نقدی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، پوریا موسوی پور، ساکن شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر این‌ استان به مستشاری سیدابوالحسن دادگر و محمد ربانی، به ۱ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط دادگاه تجدیدنظر استان کهگیلویه و بویراحمد که به پوریا موسوی پور ابلاغ شده وی از بابت اتهام (اخلال در نظم و آسایش عمومی از آتش زدن یک‌ حلقه لاستیک خودرو در چهارراه سینما واقع در شهر یاسوج)، به تحمل ۱ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۲۳۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده است.

لازم به اشاره است، پوریا موسوی پور، در مرحله بدوی، توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ یاسوج از بابت اتهام (اخلال در نظم عمومی) به همین میزان حبس، شلاق و جریمه نقدی محکوم سده بود.

لازم به اشاره است، پوریا موسوی پور، در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر یاسوج بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه از زندان یاسوج آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.