سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

احکام اعدام ۲ زندانی در بیرجند و سنندج اجرا شد

0
99

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۲ زندانی متهم به (قتل عمد) و (موادمخدر) در زندانهای سنندج و بیرجند اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه دوشنبه ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، مسلم مرادی، زندانی متهم به (قتل عمد) و محکوم به قصاص نفس، در زندان مرکزی سنندج اعدام شد.

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران:”مسلم مرادی، اهل شهرستان دیواندره از توابع استان کردستان، چندی قبل در پی ارتکاب ۱ فقره قتل، دستگیر و به اعدام محکوم شده بود.”

وبسایت حال وش هم‌ در خبری اعلام کرد؛ سحرگاه دوشنبه ۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، داوود رکجان (حاج نبی خارکوهی)، متولد: ۱۳۵۷، متاهل و دارای فرزند، محله جام جم در زاهدان، زندانی متهم به جرائم(مواد مخدر) و محبوس در زندان شهرستان بیرجند واقع در استان خراسان جنوبی اعدام شد.

به گقته یک منبع مطلع:”داوود رکجان، در سال ۱۳۸۹ از بابت اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر در بیرجند بازداشت شده و محکوم به اعدام و ابد بوده که سحرگاه امروز حکم اعدام وی به اجرا در آمد.” 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.