سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

حکم اعدام دستکم یک زندانی در ندامتگاه مرکزی کرج اجرا شد

0
133

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۹اسفند ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دستکم یک زندانی متهم به جرائم (مواد مخدر) در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز سه شنبه ۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، مازیار سلطان زاده، ساکن عظیمه کرج، متهم به جرائم (موادمخدر) و محبوس در سالن ۳ زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج که پیشتر حکم او از سوی دیوان عالی کشور قطعی شده بود اعدام شد.

به نقل از یک‌ منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”مازیار سلطان زاده، در سال ۱۳۹۷، به اتهام حمل نگهداری ۱۴ کیلوگرم مواد مخدر از نوع شیشه توسط ماموران نیروی انتظامی در عظیمه کرج دستگیر و پس از طی مراحل قضایی در دادگاه انقلاب استان البرز به اعدام محکوم شد. حکم او در دیوان عالی کشور عینا تائید شد.” 

لازم به اشاره است، با توجه به اجرای حکم اعدام مازیار سلطان زاده، احتمال آن میرود که تعداد زندانیان اعدام شده در ندامتگاه مرکزی کرج بیش از این تعداد باشد. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.