جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

احضار کوروش جلیل به جلسه بازپرسی در دادسرای شهر یاسوج/ سند

0
83

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۹اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبه ۷ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، کوروش جلیل را احضار کرد.

به گزارش حقوق در ایران، روز دوشنبه ۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، کوروش جلیل، فعال مدنی ساکن شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بويراحمد از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه ای کتبی توسط بازپرس شعبه ۷ دادسرای انقلاب این شهر جهت تفهیم اتهام احضار شد.

براساس ابلاغیه صادره توسط مهدی ایزدی، دادیار شعبه ۷ دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج، مقرر شده تا کوروش جلیل از تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، ظرف مدت ۵ روز جهت ارائه آخرین دفاع پیش از تنظم‌ کیفرخواست و ارجاع پرونده به دادگاه به شعبه مذکور مراجعه کند.

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت:”این ابباغیه مربوط به بازداشت آقتی جلیل در تاریخ ۳۰ شهریور ماه است اما نکته عجیب این هست که قوه قضائیه با ابلاغ بخشنامه ای مدعی اعطای ختم پرونده قضایی در خصوص بازداشت شدگان اعتراضات اخیر است اما کوروش جلیل به جلسه بازپرسی برای تفهیم اتهام و ارجاع پرونده اش به دادگاه احضار شده است.” 

لازم به اشاره است، کوروش جلیل، در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ یاسوج به ریاست سید هدایت الله افشین، از بابت اتهام (نشر اکاذیب در فضای مجازی) بصورت غیابی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و جلسه واخواهی آن پرونده در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، در شعبه مذکور با حضور متهم این پرونده برگزار و دفاعیات کوروش جلیل اخذ شد. 

کوروش جلیل، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعترضات سراسری در یاسوج بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، با تودیع قرار وثیقه آزاد شد اما چند روز بعد در پی احضار مجدد به اداره اطلاعات یاسوج، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه آن ارگان امنیتی و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در نهایت ۸ روز بعد با تودیع کفالتی به مبلغ ۶۰ میلیون تومان آزاد شد.

این فعال مدنی، طی سالهای اخیر، به دفعات در پی فعالیتهای مسالمت آمیز خود از سوی ارگانهای امنیتی شهر یاسوج با پرونده سازی و یا بازداشت مواجه شده است. 

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف برگزار شد. و در پی آن بسیاری از شهروندان کشته، مجروح و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

ابلاغیه صادره توسط شعبه بازپرسی دادسرای یاسوج

ابلاغیه صادره توسط شعبه بازپرسی دادسرای یاسوج

برچسب هاحقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهکوروش جلیلبازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱حبس تعزیری کوروش جلیلمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات استان کهگیلویه و بویراحمدیاسوجسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانکوروش جلیل فعال مدنیجلسه بازپرسی و تفهیم اتهامدادگاهی کوروش جلیلمهدی ایزدیبازپرسیدادیاریسرکوب فعالان مدنی ایرانجلسه بازپرسی کوروش جلیلبازداشت شدگان اعتراضات مهر ۱۴۰۱احضار کوروش جلیلشعبه ۷ دادسرای عمومی و انقلاب یاسوجسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانبازداشت و سرکوب آزادی بیاناحضاربازپرسیبازداشت کوروش جلیلکوروش جلیل بازپرسیشعبه هفت بازپرسی دادسرای یاسوججلسه بازپرسیسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیاعتراضات شهریور ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتکهگیلویه و بويراحمدشعبه۷بازپرسی دادسرای یاسوجسرکوب آزادی بیانحقوق بشر ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهشهریور ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ۱۴۰۱کهگیلویه بويراحمدشعبه۷ بازپرسی دادسرای یاسوجحقوق بشرسرکوب آزادی بیان و قلماستان کهگیلویه و بویراحمداحضاروبازپرسیتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱کوروش جلیل یاسوجدادسرای عمومی و انقلاب یاسوجفعال مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانبازپرسی و تفهیم اتهام شهروندانبازداشت شدگان اعتراضاتمحاکمه کوروش جلیلدادسرای انقلاب یاسوج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.