چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

افزایش شمار زندانیان اعدام شده در ندامتگاه مرکزی کرج

0
74

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۰اسفند ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دستکم یک زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه سه شنبه ۹ اسفند ماه ۱۴۰۱،‌ محمد صفری، زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج اعدام شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”محمد صفری، چند سال قبل به اتهام حمل و نگهداری نوعی از مواد مخدر دستگیر و پس از طی مراحل قضایی به اعدام محکوم شده بود.”

لازم به اشاره است، در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، حقوق بشر در ایران، اجرای حکم اعدام یک زندانی دیگر با نام مازیار سلطان زاده، ساکن عظیمه کرج، متهم به جرائم (موادمخدر) و محبوس در سالن ۳ زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج را اطلاع رسانی کرده بود. 

اجرای احکام اعدام این ۲ زندانی تا لحظه تنظیم گزارشات مذکور توسط رسانه ای رسمی داخل ایران اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.