سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

حکم اعدام‌ یک زندانی در شهرستان سقز اجرا شد

0
120

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۴اسفند ماه ۱۴۰۱، حکم‌ اعدام کیومرث ضرغامی، زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان شهرستان سقز اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، سحرگاه امروز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، کیومرث ضرغامی، فرزند: عمر، زندانی متهم به (قتل نامزدش، گلاره شیخی)، محبوس در زندان شهرستان سقز از توابع استان کردستان اعدام شد.

براساس این گزارش، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده کیومرث ضرغامی، در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری ۱ استان کردستان، به ریاست بهنام‌صفایی راد و مستشار شعبه – کاظم کلی وند، برگزار و از بابت اتهام (قتل عمد گلاره شیخی) به اعدام محکوم و این حکم در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۴۰۰ به وکیل مدافع کیومرث ضرغامی ابلاغ شد. این حکم توسط دیوان عالی کشور عینا تائید و پرونده وی به واحد اجرای احکام شهرستان سقز ارجاع شده بود.

لازم به اشاره است، کیومرث ضرغامی، در بازجویی هایی که توسط اداره آگاهی شهرستان سقز اخذ شده بود علت قتل نامزدش، گلاره شیخی را کار کردن وی عنوان کرد و همین مساله منجر به ارتکاب قتل وی شده بود.

متهم‌ این پرونده، پس از ارتکاب قتل، جسد گلاره شیخی را سوزانده و آن را کنار جاده سقز – سنندج، بالاتر از روستای چاپان سفلی رها کرده بود. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.