جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

احکام اعدام دستکم ۷ زندانی در بندرعباس و خرم آباد اجرا شد

0
182

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۷ زندانی متهم به جرائم (مواد مخدر) در زندان پارسیلون(مرکزی)خرم آباد و زندان مرکزی بندرعباس اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران،‌سحرگاه امروز دوشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، حسن جودکی – اهل خرم آباد به همراه سهراب سوری لکی، اهل کوهدشت، آیت علیاری، اهل کوهدشت سه زندانی متهم به جرايم مواد مخدر و یک زندانی دیگر با نام خانوادگی (اکرم)، اهل شهرستان نورآباد از توابع استان لرستان، در زندان پارسیلون (مرکزی) خرم آباد مرکز استان لرسان اعدام شدند. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”حسن جودکی به همراه سهراب، آیت و یک فرد دیگر که هویت وی مشخص نیست در زندان پارسیلون خرم آباد صبح امروز اعدام شدند. 

این منبع مطلع همچنین افزود:”حسن جودکی، سهراب سوری لکی و آیت علیاری از بابت ۱ پرونده بطور مشترک از بابت جرائم (مواد مخدر) توسط دادگاه انقلاب استان لرستان به اعدام محکوم شده بودند اما از اتهام چهارمین فردی که فامیلی وی (اکرم) هست اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار گزارشی انتقال حسن جودکی را به سلول انفرادی در زندان پارسیلون خرم آباد اطلاع رسانی کرده بود. 

وبسایت حال وش هم در خبری اعلام کرد، سحرگاه امروز ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، محمد امین جاوشیری، فرزند صاحبداد، متاهل، دارای ۲ فرزند خردسال، اهل اسپکه به همراه حمید شاهوزهی، اهل: منطقه گلهای شهر زاهدان و بهرام بهزادی، فرزند: پیری، اهل شهر رمشک، زندانیان متهم به جرائم مواد مخدر در زندان مرکزی بندرعباس اعدام شدند. 

به گفته یک منبع مطلع:”محمد امین جاوشیری در سال ۱۳۹۷، در شهر بندرعباس به اتهام (مواد مخدر) دستگیر و در مراحل دادرسی توسط دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بود.”

همچنین یک منبع مطلع در تشریح اجرای احکام ۲ زندانی دیگر در زندان مرکزی بندرعباس افزود:”حمید شاهوزهی، سال ‍۱۳۹۸، به اتهام حمل و نگهداری نوعی از (مواد مخدر) بازداشت و در دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بود.”

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

تصویری از حسن جودکی و اعلامیه صادره برای وی

                                       حسن جودکی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.