چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

حکم اعدام احسان دلفانی در زندان قزلحصار کرج اجرا شد

0
109

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دستکم یک زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) در زندان قزلحصار کرج اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز دوشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، احسان دلفانی،‌ فرزند: کرم، اهل نورآباد از توابع استان لرستان،‌ زندانی متهم به جرائم (مواد مخدر) و محبوس در زندان قزلحصار کرج اعدام شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”احسان دلفانی، چند سال قبل به اتهام حمل و نگهداری نوعی از موادمخدر دستگیر و پس از طی مراحل قضایی در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود.”

اجرای حکم اعدام سهراب دلفانی، تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه های داخل کشور و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

اعلامیه صادره برای احسان دلفانی

اعلامیه صادره برای احسان دلفانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.