سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

اجرای حکم اعدام مسعود طهماسبی در بندرعباس و انتقال حسن جودکی به سلول انفرادی جهت اعدام

0
148

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، حسن جودکی، جهت اجرای حکم اعدام در زندان پارسیلون (مرکزی) خرم اباد به سلول انفرادی منتقل شد. همچنین، حکم اعدام دستکم یک زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در زندان مرکزی بندرعباس اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران،طی روزهای اخیر، حسن جودکی، زندانی محوک به اعدام در زندان پارسیلون خرم آباد جهت اجرای حکم به سلول انفرادی در این زندان منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع:”از اتهام حسن جودکی اطلاع دقیق در دسترس نیست اما او حدود ۳ روز قبل برای اجرای حکم اعدام از بند عمومی به سلول انفرادی در زندان مرکزی (پارسیلون) خرم آباد منتقل شده است.” 

تا لحظه تنظیم این خبر، از وضعیت حسن جودکی اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

از سوی دیگر، وبسایت حال وش هم اعلام کرد، سحرگاه سه شنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، مسعود طهماسبی، متولد: ۱۳۶۶، فرزند: عبدالله، متاهل، دارای ۲ فرزند خردسال، اهل بندرعباس، زندانی متهم به جرائم مواد مخدر و محبوس در زندان مرکزی بندرعباس اعدام شده است. 

به نقل از یک منبع مطلع:”مسعود طهماسبی، در سال ۱۳۹۸، به اتهام مواد مخدر در منزل خود، بازداشت شد اما در مراحل دادگاه انقلاب بندرعباس، اتهام مطروحه علیه خود را رد کرده بود اما قاضی علیرضا احمدی منش، حکم اعدام وی را صادر کرد.”

منبع افزود:”یکی از ماموران نظامی بندرعباس بنام (یعقوب ابتهاج) که با مسعود مشکل داشته با تبانی و همراهی ماموران اداره مواد مخدر بندرعباس علیه او پرونده سازی کرده است.” 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.