دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

احکام اعدام دستکم ۵ زندانی در شیراز و کرمانشاه اجرا شد

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۵ زندانی از بابت اتهامات (قتل عمد) و (موادمخدر) در زندان عادل آباد (مرکزی) شیراز و زندان دیزل آباد (مرکزی) کرمانشاه اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، توحید رمضانی و نبی لنکرانی، دوزندانی متهم به جرائم (مواد مخدر) در زندان عادل آباد شهر شیراز مرکز استان فارس اعدام شدند. 

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این ۲زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت:‌”توحید رمضانی از حدود۳سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. نبی لنکرانی نیز پدر یک فرزند بود و از حدود ۲ سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.” 

در خبری دیگر، سحرگاه جمعه ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، احمد باجی زهی، متولد: ۱۳۶۳، اهل استان سیستان و بلوچستان و زندانی متهم به جرائم (مواد مخدر) در زندان عدل آباد شهر شیراز اعدام شد. 

بنا بر اعلام سازمان حقوق بشر ایران:”احمد باجی زهی، از حدود سال ۱۳۹۸ به اتهام (حمل و نگهداری موادمخدر) در استان فارس دستگیر و توسط دادگاه انقلاب شیراز به اعدام محکوم شده بود.” 

در ادامه همچنین، سحرگاه یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، علی مخان سیفی، اهل روستای مسگره از توابع استان کرمانشاه و از طایفه عثمانوند، زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان دیزل آباد استان کرمانشاه اجرا شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر سازمان حقوق بشر ایران:”علی مخان سیفی، پدر ۲ فرزند بود و به اتهام قتل همسرش از حدود ۲سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.” 

افزون بر این، سحرگاه چهارشنبه ۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، آرمین حیرانی، اهل روستای چشمه پنبه از توابع شهرستان روانسر، زندانی متهم به (قتل عمد) و محکوم به (قصاص نفس) در زندان دیزل آباد استان کرمانشاه اعدام شد. 

براساس این گزارش، آرمین حیرانی، از حدود سال ۱۳۹۹ در پی ارتکاب (قتل عمد) دستگیر و پس از طی مراحل دادسرای توسط دادگاه کیفری ۱ استان کرمانشاه به اعدام محکوم و حکم وی در دیوان عالی کشور عینا تائید شده بود. 

لازم به اشاره است، در حالی احکام اعدام زندانیان متهم به (قتل  عمد) در زندانهای ایران اجرا می شود که در صورت گذشت ولی دم مقتول از (قصاص نفس) این افراد می توانند به زندگی بازگردند اما احکام اعدام آنها در پی اصرار ولی دم مقتول پس از صدور در دادگاه کیفری ۱ و سپس تائید در دیوان عالی کشور اجرا می شود. 

اجرای احکام اعدام این زندانیان، تا لحظه تنظیم این خبر توسط منابع رسمی و یا رسانه های داخل ایران منتشر نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

برچسب هاقاچیاقچیان موادمخدرقاچاق موادقاچاق مواد مخدرقاچاق مواد مخدر در ایرانقاچاق مواد در ایرانقاچاق موادمخدرقاچاق موادمخدر در ایرانقاچاق موادمخدر،قاچاق موادمخدزقتلقتل عمدقصاص نفسقصاص نفس در ایرانمجازات اعدامنقض حقوق بشر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننبی لنکرانینبی لنگرانیآرمین حیرانیاجرای حکم قتلاجرای حکم قصاصاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در زندان دیزل آباداحمد باجی زهیاستان کرمانشاهاعداماعدام مواداعدام مواد مخدراعدام مواد مخدر در ایراناعدام موادمخدراعدام موادمخدزاعدام موادیاعدام نبی لنکرانیاعدام نبی لنگرانیاعدام آرمین حیرانیاعدام احمد باجی زهیاعدام در زندان دیزل آباد کرمانشاهاعدامیاعدامیانبند قرنطینه در زندان دیزل آباد کرمانشاهباند قاچاق مواد مخدرحق حیاتحقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم قتل عمد در ایرانحکم قصاصحکم اعدامروانسر کرمانشاهروستای مسگرهروستای چشمه پنبهزندان مرکزی کرمانشاهزندان مرکزی شیراززندان کرمانشاهزندان دیزل آبادزندان دیزل آباد کرمانشاهزندان دیزل آباد در کرمانشاهزندان شیراززندان عادل آبادزندان عادل آباد شهر شیراززندانیان مواد مخدر در زندان دیزل آبادزندانیان در زندان دیزل آبادسلب حیاتشهرستان روانسر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.