•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

احکام اعدام ۲ زندانی در شهرستان قائن اجرا شد

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۱آبان ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۲ زندانی متهم به جرائم موادمخدر و قتل عمد در زندان شهرستان قائن اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱، عبدالصبور نارویی – متولد: ۱۳۶۵ – فرزند: محمدکریم – اهل زاهدان – متهم به جرائم موادمخدر و یک زندانی دیگر با هویت نامشخص، اهل شهرستان قائن، در مجموع ۲ زندانی محبوس در زندان شهرستان قائن از توابع استان خراسان جنوبی اعدام شدند.‌

براساس این گزارش اتهام عبدالصبور نارویی مرتبط با جرائم مواد مخدر و زندانی دیگری که با هویت نامشخص به همراه وی اعدام شده قتل عمد بوده است.

لازم به ذکر است، عبدالصبور نارویی به همراه دیگر زندانی متهم به قتل عمد، از چندی پیش جهت اجرای اعدام از بند عمومی زندان قائن به سلول انفرادی در این زندان منتقل و در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، آخرین ملاقات خود را با خانواده های خود انجام داده بودند.

اجرای احکام اعدام این ۲ زندانی توسط رسانه های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.‌

روند رو به گسترش صدور و اجرای احکام اعدام در ایران همواره با اعتراض های گسترده سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر از جمله گزارشگران سازمان ملل، سازمان دیدبان حقوق بشر و سازمان عفو بین الملل همراه بوده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هاقصاص نفسجرائم موادمخدراستان خراسان جنوبیمتهم به حمل و نگهداری موادمخدراعدام سلب حیاتزندان مرکزی قائنجرایم موادمخدرعبدالصبورحقوق بشر در ایرانجرائم مواد مخدرمتهم به حمل موادمخدرقاچاقچی موادمخدرموادمخدر شیشهزندان شهرستان قائنعبدالصبور ناروییقایناعدام مواد مخدرموادمخدرحق حیاتشهرستان قائناعدام زندانیان جرائم موادمخدرزندان قائنعبدالصبورناروییقایناتقتلمجازات مرگاعدامیشهرستان قائناتجرائم موادمخدر در ایرانمصرف موادمخدر در ایرانعبدالصبور ناروئیقتل عمداعداممجازات اعدام ایرانزندانیان جرائم موادمخدرزندانی جرائم موادمخدرسلب حیات،عبدالصبورناروئیقصاصلغو مجازات اعدامحقوق بشر ایرانقاچاق موادمخدرموادمخدر در زندانهای ایرانجرائم موادمخدر،قائن خراسان جنوبیحقوق بشرموادمخدر کراکاعدام موادمخدراعدامیاناعدام جرائم مواد مخدرقاچاق موادمخدر،قائن‌استان خراسان جنوبیموادمخدر دولتیجرائم مواد مخدر در ایرانمتهم به جرائم مواد مخدرموادمخدر هروئینمتهمان موادمخدرقاچاقچیان موادمخدر،نارویی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.