•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

احکام اعدام ۳ زندانی در زندان وکیل آباد مشهد اجرا شد

0
235

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۵آبان ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۳ زندانی در زندان وکیل آباد شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز یکشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، سه زندانی، متهم به جرائم موادمخدر و قتل عمد در زندان وکیل آباد شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی اعدام شدند.‌

هویت این افراد؛ محسن صفائیان – متولد: ۱۳۷۰ – متهم به جرائم مواد مخدر – متاهل و دارای یک‌ فرزند ۴ ساله و همچنین یک زندانی دیگر با نام عارف (نام خانوادگی نامشخص) و یک زندانی دیگر هم با هویت نامشخص اعلام شده است.

همچنین، نوع اتهامات ۲ زندانی دیگر اطلاع دقیقی در دسترس نیست.‌

تا لحظه تنظیم این خبر، اجرای احکام این ۳ زندانی توسط رسانه های رسمی داخل کشور اعلام نشده است.‌

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.