•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

گزارشی از بازداشت گسترده شهروندان در گلوگاه، اصفهان، خوزستان و فارس

0
73

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۵آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان گلوگاه از توابع استان مازندران دستکم ۱۷ شهروند را بازداشت کردند.‌ همچنین، گروهی از شهروندان در استانهای خوزستان، اصفهان و فارس بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز یکشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، فرمانده انتظامی شهرستان گلوگاه واقع در استان مازندران از بازداشت ۱۷ تن از شهروندان در جریان اعتراضات در این شهرستان خبر داد.‌

فرمانده انتظامی شهرستان گلوگاه اتهامی که‌ منجر به بازداشت این شهروندان شده را (لیدری اغتشاشات) عنوان کرد و گفت:”این‌افراد در اقامتگاه خود شناسایی و دستگیر شدند.”

در خبری دیگر، روابط عمومی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از بازداشت گروهی از شهروندان به اتهام(عضویت در گروه نفاق) و (اقدام در جهت خرابکاری) در استانهای خوزستان، فارس و اصفهان خبر داد.

سپاه پاسداران در بیانیه خود مدعی شد:”این تیم‌ها قصد داشتند ضمن جذب و شبکه‌سازی در میان (آشوبگران)، اقداماتی مانند حمله به مراکز دولتی، امنیتی و انتظامی، تخریب اموال عمومی و غیره را پیاده‌سازی کنند اما ناکام ماندند.”

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان قضایی و امنیتی حکومت حال حاضر در ایران به شهروندان معترض (اغتشاشگر) و به تجمعات اعتراضی (اغتشاشات) می گویند تا از این طریق بتوانند دامنه سرکوب و ارعاب در جامعه بر علیه شهروندان مطالبه گر برای حقوق شهروندی شان را بیش از پیش تنگ تر کنند.

انجام فعالیتهای تروریستی و مسلحانه به هر شکل و به هر طریق در منظر حقوق بشر محکوم و مردود است اما ارگانهای امنیتی جمهوری اسلامی با به کاری گیری این القاب و جملات در صدد موجه جلوه دادن سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران هستند.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.