•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی قم اجرا شد

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۴آبان ماه ۱۴۰۱، حکم یک زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در زندان مرکزی قم اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه یکشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱، سلطان سیفی، زندانی متهم به جرائم مواد مخدر، محبوس در زندان مرکزی استان قم که‌ پبشتر حکم وی در دادگاه انقلاب صادر و توسط دیوان عالی کشور تایید شده بود در این زندان اعدام شد.

یک منبع مطلع درخصوص پرونده این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “سلطان سیفی پیش از بازداشت، راننده تاکسی بود. او از حدود سه سال پیش در آزادراه تهران-قم بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.”

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.