•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

صدور حکم حبس برای یک شهروند اهل پیرانشهر در دادگاه انقلاب

0
58

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۴آبان ماه ۱۴۰۱، شعبه ای از دادگاه انقلاب در شهرستان پیرانشهر با صدور دادنامه ای کمال هاشمی را به تحمل حبس محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، کمال هاشمی، متولد: ۱۳۶۱، متاهل و دارای ۲ فرزند، ساکن شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، توسط شعبه دادگاه انقلاب در این شهرستان به تحمل ۱ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط دادگاه انقلاب پیرانشهر که اخیرا به کمال هاشمی ابلاغ شده وی از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (تبانی علیه امنیت ملی) محاکمه و در مجموع به تحمل ۱۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

لازم به ذکر است، کمال هاشمی، در تاریخ ۱۸ مهر ماه ۱۴۰۱،‌ پس از یورش نیروهای امنیتی به محل کار وی پس از توقیف برخی لوازم شخصی اش بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه مرکزی یکی از ارگانهای امنیتی در شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل شد.

کمال هاشمی چندی پیش با توجه به اتهام مراحل بازجوئی ها و تفهیم اتهام به زندان شهرستان نقده از توابع استان آذربایجان غربی منتقل و در حال حاضر در این زندان بسر می برد.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و طرح اتهامات امنیتی بر علیه امنیتی و سیاسی بر طبق فعالیتهای مرتبط با آزادی بیان و اندیشه  ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.