•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد

0
228

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۵آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه امروز شنبه ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، محمدعیسی زهی(توتازهی)، زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی زاهدان مرکز استان سیستان بلوچستان، در این زندان اعدام شد.

براساس این گزارش، محمد عیسی زهی، هنگام اجرای حکم اعدام خود ۲۳ سال سن داشت.

لازم به ذکر است، در سال ۱۳۹۵، محمد عیسی زهی(توتازهی)، در پی یک نزاع خیابانی، فردی را به قتل رسانده بود که پس از بازداشت و محاکمه در دادگاه کیفری زاهدان به اعدام محکوم شده بود.

این زندانی، در تاریخ ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.