•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت و بلاتکلیفی سه تن از شهروندان در زندان مرکزی سنندج

0
143

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۵آذر ماه ۱۴۰۱، سه تن از شهروندان بازداشت شده در شهر سنندج بطور بلاتکلیف در زندان مرکزی این شهر بسر می برند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز شنبه ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، سیروس عباسی، آزاد عباسی و مهدی جوانمردی، سه شهروند محبوس در زندان مرکزی سنندج در استان کردستان بطور بلاتکلیف محبوس و از حقوق اولیه یک متهم برای تسریع در روند دادرسی و تعیین تکلیف محروم هستند.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است:”علیرغم اتمام بازجوئی ها و انتقال این ۳ فعال مدنی به زندان مرکزی شهر سنندج اما با تبدیل قرار قضایی پرونده از بازداشت به وثیقه و آزادی آنها مخالفت شده است.”

همچنین، از اتهامات مطروحه بر علیه سیروس عباسی، آزاد عباسی و مهدی جوانمردی، اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، سیروس عباسی و آزاد عباسی، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی و انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام سپس به زندان مرکزی سنندج منتقل شدند.

همچنین، مهدی جوانمردی، در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و سپس بازپرسی در نهایت به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.

از میان این شهروندان، سیروس عباسی، پیشتر هم با احضار، بازداشت و پرونده سازی اداره اطلاعات شهر سنندج به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز خود مواجه شده بود.‌

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت های مرزی تاکید کرده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

منع دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.