•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

احضار ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی به شعبه بازپرسی جهت تفهیم اتهام در پرونده جدید

0
136

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی که دوران تبعید خود را در شهرستان سرباز سپری می کند با دریافت ابلاغیه ای کتبی به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان راسک فراخوانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان راسک با ارسال ابلاغیه ای کتبی ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی که دوران تبعید خود را در شهرستان سرباز سپری می کند برای حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام  در پرونده جدید فراخواند. در صورت حضور این نوکیش مسیحی در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام احتمال بازداشت وی دور از ذهن نیست. 

به نقل از یک منبع نزدیک به این نوکیش مسیحی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “آقای فیروزی روز گذشته ابلاغیه ای را دریافت کرده که در آن اعلام شد ظرف مدت ۵ روز کاری از تاریخ دریافت آن ابلاغیه جهت ارائه دفاع در جلسه بازپرسی پیرامون مورد اتهامی فعالیت تبلیغی علیه نظام به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان راسک مراجعه کند.”

احضار و پرونده سازی مجدد برای این نوکیش مسیحی در حالی صورت گرفته در تاریخ ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, ابراهیم فیروزی با ابلاغ اجرائیه ای علاوه بر تحمل ۸ ماه تبعید باقی مانده به تحمل ۳ ماه دیگر هم بعنوان دورانی که اجرای حکم تبعید وی از آذر ماه سال ۱۳۹۸ تعلیق شده بود را در شهرستان سرباز سپری کند.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست محمدرضا عموزاد, با صدور حکمی به علت غیبت ۸ ماه به دوران تبعید ابراهیم فیروزی, نوکیش مسیحی در شهرستان سرباز افزوده بود. با احتساب ۳ ماه زمستان ۱۳۹۸ که این نوکیش مسیحی در شهرستان سرباز سپری کرده اما بعنوان دوران تبعید وی لحاظ نشده مجموع دوران تبعید افزایش یافته در پرونده این نوکیش مسیحی به ۱۱ ماه رسید. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۶ دی ماه ۱۳۹۸, در مصاحبه با این نوکیش مسیحی پیرامون آخرین وضعیت وی در دوران تبعید در شهرستان سرباز را اطلاع رسانی کرده بود.

در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۸, ابراهیم فیروزی, پس از اتمام دوران محکومیت حبس تعزیری خود و آزادی از بند ۴ سالن ۱۲ زندان رجائی شهر کرج پس از آن در تاریخ ۱۹ آبان ماه سالجاری جهت اجرای حکم ۲ سال تبعید به شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان عازم این شهرستان شده بود. 

این نوکیش مسیحی, به دلیل فعالیت‌های تبلیغی در راستای مسیحیت پس از دو بار احضار از سوی ارگانهای امنیتی، در دی ماه سال ۱۳۸۸ بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.  در بازجویی ها به او گفته بودند اگر اعلام کند مسلمان است، آزاد خواهد شد و در غیر این صورت محاکمه خواهد شد. ابراهیم فیروزی در این پرونده به دلیل گرویدن به مسیحیت و انجام فعالیت‌های تبلیغی به “تبلیغ علیه نظام”و “توهین به مقدسات” متهم شد و پس از ارجاع پرونده به دادگاه این نوکیش مسیحی از اتهام توهین به مقدسات تبرئه شد و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”، توسط دادگاه انقلاب کرج به ۵ ماه حبس تعزیری و ۵ ماه حبس تعلیقی محکوم شد. با ارجاع  حکم دادگاه بدوی به دادگاه تجدیدنظر و تائید آن این نوکیش مسیحی تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

ابراهیم فیروزی, پس از آزادی از زندان برای دومین بار از بابت “تلاش برای راه اندازی وبسایت آموزش الهیات مسیحی” در ۱۸ اسفند ماه سال ۱۳۹۱ برای دومین بار بازداشت و راهی زندان اوین شد و پس از ۲ ماه  و طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

در تاریخ ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۲, دادگاه انقلاب رباط کریم به ریاست “قاضی بابائی” این نوکیش مسیحی را از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” از طریق برگزاری کلاس‌های مذهبی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال تبعید به شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان محکوم کرد که این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر عینا تائید شد. 

این نوکیش مسیحی در ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ برای سومین بار بازداشت و به زندان رجایی شهر منتقل شد و ۴ روز بدون تفهیم اتهام و بطور بلاتکلیف در زندان رجایی شهر نگهداری شد و جهت بازجوئی و تکمیل پرونده از این زندان به بند ۲۴۰ زندان اوین در تهران منتقل شد. بازجویی‌های صورت گرفته از ابراهیم فیروزی در زندان اوین توام با توهین و تفتیش عقاید مذهبی وی برای گرفتن اعتراف اجباری همراه بود. 

با ارجاع پرونده ابراهیم فیروزی به دادگاه انقلاب تهران, در تاریخ ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۴ شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”، این نوکیش مسیحی را از بابت اتهام “تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۵ جلسه دادرسی بر پرونده ابراهیم فیروزی در مرحله تجدید نظرخواهی, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد و حکم صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران بر علیه “ابراهیم فیروزی”, عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر رسید. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

برچسب هامسیحیان ایراناحضاراحضار و بازجویینوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان فارس زبانشهرستان سربازتبلیغ علیه نظامابراهیم فیروزیمسیحیان تبشیریاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانفعالیت تبلیغی علیه نظاماحضار و بازجوئینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشراحضاریهمسیحیان جفا دیدهسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانمسیحیان فارس زبان ایراننوکیشان مسیحیسرکوب آزادی بیان در ایراننوکیش مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب دگراندیشان در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحیمسیحیاننوکیش مسحیاحضاروبازجوئیسرکوب دگراندیشان مذهبینامه ابراهیم فیروزیسرکوب دگراندیشان ایرانسرکوب دگرندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایراناحضارو بازجویینوکیشان مسیحی در ایارنسرکوب دگراندیشان سیاسی در ایرانسرکوب دگر اندیشان مذهبی در ایرانشعبه بازپرسینوکیشان مذهبی در ایراناحضارو بازجوئیسرکوب نوکیشان در ایرانتبلیغ علیه نظام به نفع گروههای مخالفنوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراناحضاروبازجویینوکیش مسیحی ابراهیم فیروزیاجرای حکم تبعید ابراهیم فیروزیتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب دگراندیشان دینی در ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحیتسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحمسیحیان نوکیشتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایسرکوب نوکیشان مذهبینوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیتبعید ابراهیم فیروزیابراهیم فیروزی محکومیت به تبعیدمسیحیان نوکیش در ایراناحضاروبازداشتاحضاروبازداشت شهرونداناحضاروبازپرسینوکیشان مسیحی ایراناحضاروبازجویی از شهروندان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: