•                  
سه شنبه , ۰۶ آبان , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 27

حکم اعدام یک زندانی در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد

0
88

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام رامین « نام خانوادگی نامشخص »، زندانی متهم به قتل عمد، محبوس در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه چهارشنبه ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، رامین « نام خانوادگی نامشخص » – متولد: ۱۳۶۰ – ساکن: قزوین و زندانی متهم به قتل عمد محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیشتر حکم اعدام وی توسط شعبه ۲ دادگاه کیفری ۱ استان تهران با اتهام قتل عمد، صادر و توسط شعبه دیوان عالی کشور هم تائید شده بود در این زندان به اجرا درآمد. 

براساس این گزارش، در تاریخ ۶ فروردین ۱۳۹۶، ماموران کلانتری ۱۲۹ جامی در جریان سرقت مسلحانه ای از مرد دلار فروش در میدان فردوسی قرار گرفتند و ماموران وقتی پای گذاشتند با صحنه خونینی روبرو شدند.

مرد دلار فروش هدف چند گلوله قرار گرفته بود که خیلی زود وی به بیمارستان منتقل شد و تحقیقات پلیسی برای بررسی جزئیات این تیراندازی هولناک کلید زده شد.

در این مرحله تیمی از ماموران اداره یک پلیس آگاهی تهران به بیمارستان رفته و مرد دلار فروش را مورد تحقیق قرار دادند و پس از آن مشخص شد مردی سوار بر پراید در نقش مامور ابتدا دستور داده تا علیرضا سوار بر خودروی وی شود و سپس به بهانه دیدن دلارها و پول های مرد دلار فروش دستور می دهد تا دلارها را در اختیارش قرار دهد که در این مرحله علیرضا به رفتارهای راننده پراید مشکوک شده و می خواهد که کارت شناسایی مرد جوان را مشاهده کند.

راننده پراید در این مرحله اقدام به اسلحه کشی کرده و ابتدا گلوله ای به علیرضا شلیک کرده و در ادامه بین آنها درگیری صورت می گیرد و در این مدت خودروی پراید با چند خودروی دیگر تصادف می کند و در خیابان خارک متوقف می شود.

ماموران در گام بعدی پی بردند که متهم ابتدا از سوی ماموران پلیس راهور خلع سلاح شده اما وی که ۲ اسلحه همراه خود داشته با تهدید موفق به فرار از صحنه سرقت شده بود. 

تحقیقات پلیسی برای دستگیری عامل این تیراندازی ادامه داشت که علیرضا در تاریخ ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۶، در بیمارستان جان باخت و همین کافی بود تا تیمی از ماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی تهران به دستور بازپرس شعبه ۸ دادسرای ناحیه ۲۷ برای دستگیری عامل قتل وارد عمل شدند و خیلی زود ماموران با اقدامات فنی موفق به شناسایی مخفیگاه متهم در قزوین شدند.

بدین ترتیب عامل این قتل که ۲ مرد دلار فروش دیگر را به این شیوه هدف دستبردهای خود قرار داده بود در تاریخ ۲۷خرداد سال ۱۳۹۶، در خانه خود دستگیر شد. امین در همان ابتدا به تیراندازی مرگبار و سرقت های فریبکارانه اش اعتراف کرد.

امین، ۳۶ ساله که هیچ سابقه ای در پرونده اش ندارد ادعا کرد به خاطر اینکه به دنبال کسانی بودم که خواهرم را از من دزدیده و سالها از او بی خبر هستم اسلحه گرفتم و اسلحه را سال ۱۳۹۴ در سفر به سلیمانیه عراق خریدم و فروشنده اسلحه مرد جوانی بود بعد از ۱ ماه اسلحه را به دستم رساند.

این مرد ادامه داد که من قصد کشتن نداشتم و صحنه قتل یک اتفاق بود و به خاطر این اتفاق عذاب وجدان دارم و پشیمان هستم.

پس از تکمیل پرونده، امین برای صدور حکم به شعبه ۲ دادگاه کیفری ۱ استان تهران منتقل شد و در حالیکه اولیای دم درخواست قصاص برای عامل قتل فرزندشان از دادگاه کرده بودند امین، پشت تریبون رفت و از اولیای دم و قضات شعبه ۲ دادگاه کیفری ۱ استان تهران درخواست بخشش کرد.

قضات دادگاه پس از شنیدن دفاعیات امین و با توجه به تحقیقات تکمیلی در پرونده حکم اعدام را برای قاتل مرد دلار فروش صادر کردند و این حکم در دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی اجرای احکام اعدام دستکم ۶ زندانی را با جرائم قتل و محاربه در زندان رجائی شهر کرج اطلاع رسانی کرده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقتلقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانلغو مجازات اعداممتهم به قتلمتهم به قتل عمدمجارات اعدام در ایرانمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمحاربهمحاربه از طریق سرقت مسلحانهمحاربه سرقت مسلحانهمشارکت در سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شبنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حکم اعدام در ایرانگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام محاربهاتهام سرقت مسلحانهاجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاحکام اعدام در ایراناعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام در ایارناعدام در ایراماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زنداناعدام در زندان رجائی کرجاعدام در زندان رجائی شهراعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام در زندانهای ایراناعدام رامین متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتلحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایراندادگاه کیفریدادگاه کیفری ۲دادگاه کیفری دودادگاه کیفری۲زندان متهم به سرقت مسلحانهزندان رجایی شهرزندان رجائیزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانی متهم به سرقت مسلحانهسرقتسرقت مسلحانهسرقت مسلحانه در ایرانصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: