•                  
دوشنبه , ۲۹ دی , ۱۳۹۹
دوشنبه, ژانویه 18

حکم اعدام یک زندانی در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد

0
130

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام رامین « نام خانوادگی نامشخص »، زندانی متهم به قتل عمد، محبوس در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه چهارشنبه ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، رامین « نام خانوادگی نامشخص » – متولد: ۱۳۶۰ – ساکن: قزوین و زندانی متهم به قتل عمد محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیشتر حکم اعدام وی توسط شعبه ۲ دادگاه کیفری ۱ استان تهران با اتهام قتل عمد، صادر و توسط شعبه دیوان عالی کشور هم تائید شده بود در این زندان به اجرا درآمد. 

براساس این گزارش، در تاریخ ۶ فروردین ۱۳۹۶، ماموران کلانتری ۱۲۹ جامی در جریان سرقت مسلحانه ای از مرد دلار فروش در میدان فردوسی قرار گرفتند و ماموران وقتی پای گذاشتند با صحنه خونینی روبرو شدند.

مرد دلار فروش هدف چند گلوله قرار گرفته بود که خیلی زود وی به بیمارستان منتقل شد و تحقیقات پلیسی برای بررسی جزئیات این تیراندازی هولناک کلید زده شد.

در این مرحله تیمی از ماموران اداره یک پلیس آگاهی تهران به بیمارستان رفته و مرد دلار فروش را مورد تحقیق قرار دادند و پس از آن مشخص شد مردی سوار بر پراید در نقش مامور ابتدا دستور داده تا علیرضا سوار بر خودروی وی شود و سپس به بهانه دیدن دلارها و پول های مرد دلار فروش دستور می دهد تا دلارها را در اختیارش قرار دهد که در این مرحله علیرضا به رفتارهای راننده پراید مشکوک شده و می خواهد که کارت شناسایی مرد جوان را مشاهده کند.

راننده پراید در این مرحله اقدام به اسلحه کشی کرده و ابتدا گلوله ای به علیرضا شلیک کرده و در ادامه بین آنها درگیری صورت می گیرد و در این مدت خودروی پراید با چند خودروی دیگر تصادف می کند و در خیابان خارک متوقف می شود.

ماموران در گام بعدی پی بردند که متهم ابتدا از سوی ماموران پلیس راهور خلع سلاح شده اما وی که ۲ اسلحه همراه خود داشته با تهدید موفق به فرار از صحنه سرقت شده بود. 

تحقیقات پلیسی برای دستگیری عامل این تیراندازی ادامه داشت که علیرضا در تاریخ ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۶، در بیمارستان جان باخت و همین کافی بود تا تیمی از ماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی تهران به دستور بازپرس شعبه ۸ دادسرای ناحیه ۲۷ برای دستگیری عامل قتل وارد عمل شدند و خیلی زود ماموران با اقدامات فنی موفق به شناسایی مخفیگاه متهم در قزوین شدند.

بدین ترتیب عامل این قتل که ۲ مرد دلار فروش دیگر را به این شیوه هدف دستبردهای خود قرار داده بود در تاریخ ۲۷خرداد سال ۱۳۹۶، در خانه خود دستگیر شد. امین در همان ابتدا به تیراندازی مرگبار و سرقت های فریبکارانه اش اعتراف کرد.

امین، ۳۶ ساله که هیچ سابقه ای در پرونده اش ندارد ادعا کرد به خاطر اینکه به دنبال کسانی بودم که خواهرم را از من دزدیده و سالها از او بی خبر هستم اسلحه گرفتم و اسلحه را سال ۱۳۹۴ در سفر به سلیمانیه عراق خریدم و فروشنده اسلحه مرد جوانی بود بعد از ۱ ماه اسلحه را به دستم رساند.

این مرد ادامه داد که من قصد کشتن نداشتم و صحنه قتل یک اتفاق بود و به خاطر این اتفاق عذاب وجدان دارم و پشیمان هستم.

پس از تکمیل پرونده، امین برای صدور حکم به شعبه ۲ دادگاه کیفری ۱ استان تهران منتقل شد و در حالیکه اولیای دم درخواست قصاص برای عامل قتل فرزندشان از دادگاه کرده بودند امین، پشت تریبون رفت و از اولیای دم و قضات شعبه ۲ دادگاه کیفری ۱ استان تهران درخواست بخشش کرد.

قضات دادگاه پس از شنیدن دفاعیات امین و با توجه به تحقیقات تکمیلی در پرونده حکم اعدام را برای قاتل مرد دلار فروش صادر کردند و این حکم در دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی اجرای احکام اعدام دستکم ۶ زندانی را با جرائم قتل و محاربه در زندان رجائی شهر کرج اطلاع رسانی کرده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هااعدام / حق حیاتزندان رجائی شهراعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدامحکم اعدامقتلدادگاه کیفریسرقتصدور حکم اعداممجازات اعدامقتل عمداعدام قتل عمدآمار اعدام در ایرانسرقت مسلحانهمجازات اعدام در ایرانمحاربهمتهم به قتلنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندان رجایی شهرمجازات غیر انسانینقض حقوق شهروندی در ایرانگزارش اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در ایرانمتهم به قتل عمداعدام در زندان رجائی شهراتهام قتلقانون جدید مجازات اعدام در ایراناعدام متهم به قتل عمدزندان رجائی شهر کرجاتهام محاربهلغو مجازات اعداماعدام در زندانقتل عمد حکومتیمجازات غیرانسانیاعدام متهم به قتلمجازات اعدام ایرانزندان رجائیدادگاه کیفری دوقتل عمد در ایرانحکم اعدام در ایراناعدام در ایارناعدام در ایرامنقض حکم اعدام در ایراناتهام سرقت مسلحانهدادگاه کیفری ۲قوانین اعدام در ایراناعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام در زندانهای ایراناعدام در ایران گاعدام زندانیان متهم به قتلمحاربه از طریق سرقت مسلحانهمجازات قتل عمدمجارات اعدام در ایراناتهام قتل عمداجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجمحاربه سرقت مسلحانهاعدام در زندان رجائی کرجاجرای اعدام در ایراناتهام قتل در ایرانزندان رجائی شهر در ایرانحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانقتل عمد زندانیانزندان رجائی شهر در کرجمجازات اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیان در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهردادگاه کیفری۲اتهام قتل عمد در ایراناحکام اعدام در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانزندان متهم به سرقت مسلحانهسرقت مسلحانه در ایرانزندانی متهم به سرقت مسلحانهمشارکت در سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شباجرای احکام اعدام در ایرانقتل عمد حکومتی در ایرانصدور حکم اعدام در ایراناعدام رامین متهم به قتل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: