•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

احکام اعدام دستکم ۵ زندانی در مشهد اجرا شد

0
115

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۰مهر ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۵ زندانی متهم به جرائم موادمخدر در زندان مرکزی مشهد اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز شنبه ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱، پنج زندانی، متهم به جرائم موادمخدر محبوس در زندان وکیل آباد شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی اعدام شدند.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”جملگی اتهامات این ۵ زندانی مرتبط با جرائم موادمخدر بوده و ابن افراد از چند روز پیش برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، هویت این ۵ زندانی احراز شده است.‌

اجرای حکم اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر، توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.