جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

احکام‌ اعدام ۳ زندانی در زندانهای ایلام و تربت حیدریه اجرا شد

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۶اسفند ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۳ زندانی با جرائم (موادمخدر) و (قتل عمد) در زندانهای تربت جام و ایلام اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه دوشنبه ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، علیرضا محمدپور(شاهوزهی)، متولد: ۱۳۷۳ و برادر وی صفر محمدپور (شاهوزهی)، متولد: ۱۳۷۰، فرزندان: سیدمحمد، اهل روستای کاریز کهندل از توابع صالح آباد شهرستان تربت حیدریه، دو زندانی متهم به جرائم موادمخدر در زندان این شهرستان اعدام شدند.

به نقل از یک‌ منبع مطلع:”علیرضا محمدپور و برادر وی صفر محمدپور، در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸ به اتهام (مواد مخدر) توسط ماموران نیروی انتظامی در هنگ مرزی تایباد گروهان مرزی جنت‌آباد در منزل خود واقع در روستای کهندل بازداشت و شدند و علت این اتهام هم کشف موادمخدر در مکانی دیگر و انتساب آن این ۲ برادر عنوان شده بود.”

در خبری دیگر، وبسایت کُردپا هم‌ اعلام کرد؛ سحرگاه چهارشنبه ۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، محمدرسول چولکی، اهل شهرستان ایوانغرب و زندانی متهم به (قتل عمد) در زندان مرکزی استان ایلام اعدام شد.

براساس این گزارش، حکم اعدام محمدرسول چولکی در حالی اجرا شد که ولی دم مقتول حاضر به رضایت برای رهایی وی از اعدام نشدند.

لازم به اشاره است، محمدرسول چولکی، چندی پیش، با اتهام (قتل عمد) توسط ماموران نیروی انتظامی در استان ایلام بازداشت و در مراحل دادرسی توسط دادگاه کیفری ۱ استان ایلام به اعدام محکوم شده بود.

حکم وی سپس در دیوان‌عالی کشور، عینا تائید و پرونده او به شعبه اجرای احکام در دادسرای عمومی و انقلاب استان ایلام ارجاع شده بود. 

اجرای احکام اعدام این ۳ زندانی از سوی رسانه های رسمی و قوه قضائیه در ایران منتشر نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هاقصاصقصاص نفیقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نفس،قصاص نقسقصاص کردنقصاص در ایرانمتهم به جرائم مواد مخدرمجازات قصاصمحمدرسول چولکیمحرومیت از حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانگیلانغربگذشت از قصاصایلام‌غرباجرای حکم قصاصاعداماعدام قصاصاعدام مواداعدام مواد مخدراعدام مواد مخدر در ایراناعدام موادمخدراعدام موادمخدر در ایراناعدام موادیاعدام جرایم مواد مخدراعدام جرائم مواد مخدراعدام در ایراناعدام زندانیان جرائم موادمخدرتربت حیدریهجرایم موادجرایم مواد مخدرجرایم موادمخدرجرائم مواد مخدر در ایرانجرائم موادمخدر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایراتحکم قصاصحکم اعدامحدود و قصاصدرخواست قصاصزندان مرکزی ایلامزندان ایلامزندان تربت حیدریهشهرستان گیلانغربشهرستان ایلام غربشهرستان تربت حیدریهصفر محمدپورصفر شاهوزهیصفرمحمدپورصفرشاهوزهیعلیرضا محمدپورعلیرضا شاهوزهیعلیرضامحمدپورعلیرضاشاهوزهی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.