•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

جلسه رسیدگی به اتهامات سه تن از فعالان ملی مدنی در شهرستان نقده برگزار شد

0
1108

امروز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸,  دومین جلسه  دادگاه رسیدگی به اتهامات سه تن از فعالان ملی مدنی توسط  شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو شهر نقده به ریاست قاضی کیومرثی برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سه تن از فعالان ملی مدنی بنام‌های: “جواد احمدی یئکانلی اهل خوی”، “امیر ستاری رئوف اهل تبریز” و “اولدوز قاسمی اهل ارومیه” با  اتهامات: “تبلیغ علیه نظام” و  دعوت از سایر شهروندان جهت شرکت در مراسم و استفاده از شال به عنوان نماد که پیش‌تر به صورت الکترونیکی به دادگاه شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو شهرستان نقده احضار شده‌بودند، امروز یکشنبه ۱۸ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ توسط  شعبه مذکور به ریاست قاضی کیومرثی برگزار شده است. جلسه اول رسیدگی به اتهامات این سه فعال ملی دنی پیش تر در تاریخ ۲۶ دیماه ۱۳۹۷ برگزار شده بود. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این سه فعال ملی مدنی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام خبر برگزاری دادگاه این سه شهروند گفت: “اولدوز قاسمی”، فعال ملی مدنی اهل ارومیه و یکی از متهمان این پرونده در خلال جلسه دادگاه اظهار کرده که پرونده را در راستای پرونده‌سازی‌های نیروهای امنیتی می‌داند و پیش‌تر در مراحل دادیاری در رد این اتهامات دلایل خود را بازگو نموده و در آخر اضافه‌کرد که حرف تازه‌ای برای ارائه به دادگاه ندارد. 

این منبع مطلع در خصوص “جواد احمدی یئکانلی”, دیگر متهم این پرونده گفت: این فعال ملی مدنی ضمن ارائه دفاعیات خود به زبان ترکی خواستار تعقیب قانونی اشخاصی که در هنگام بازداشت وی این فعالین را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند شد و گفت: “چطور از دستگاه قضائی انتظار عدالت داشته‌ باشد در صورتی که شکنجه‌ گران آزادانه و بدور از ترس اجرای قانون زندگی می‌کنند ولی ما به علت حضور در سر مزار تحت پیگرد قرار دادند.

این منبع مطلع پیرامون “امیر ستاری” دیگر متهم این پرونده که در حال حاضر در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۷ ماهه خود در زندان مرکزی تبریز میباشد گفت: امیر ستاری، نیز با دستبند و پابند از زندان مرکزی تبریز جهت ارائه دفاعیات به دادگاه منتقل شده بود و به دلیل مغایر بودن با کرامت انسانی از پوشیدن لباس فرم زندان در هنگام انتقال به دادگاه خودداری کرده بود و با لباس شخصی در جلسه دادگاه از خود دفاع کرد. این فعال ملی مدنی همچنین در پرونده جداگانه دیگری به اتهام فعالیت رسانه ای به ۶ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

در جلسه اول رسیدگی به اتهامات این سه فعال ملی مدنی که در تاریخ ۲۶ دی ماه سال ۱۳۹۷ و به ریاست قاضی بنیاد‌پور برگزار شده بود و حدود دو ساعت به طول انجامیده بود نوع اتهام  منتسبه بر این افراد مسئله پانترکیسم دانسته شده بود و در این ارتباط سوالاتی پرسیده که این موضوع با واکنش متهمین همراه شده است و از قاضی خواسته‌اند که محدوده سوالاتش خارج از اتهام انتسابی در این پرونده نباشد”. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۷ دی ماه سال گذشته و طی گزارشی از احضار این سه فعال ملی مدنی به دادگاه انقلاب نقده اطلاع رسانی کرده بود. لازم به ذکر است امیر ستاری رئوف یکی از متهمان این پرونده که در حال گذراندن محکومیت ۷ ماهه خود در زندان تبریز است، اجازه حضور در جلسه دادگاه را نداشت و این جلسه بدون حضور وی برگزار شده بود. 

همچنین در آن جلسه، این فعالان، دفاعیه خود را به زبان ترکی نوشته بودند که قاضی دادگاه دفاعیه آنها را نپذیرفت و آن‌را در پرونده درج نکرد.

اصل‏ بیست و هفتم قانون اساسی ایران تشکیل‏ اجتماعات‏ و راه‏ پیمایی‏ ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد، را آزاد اعلام کرده است‏.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله مواردی است که در ماده ۲ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ میباشد که بر تضمین حقوق طرفین تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.