•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

ژاکان باران, شاعر و فعال فرهنگی با قرار وثیقه آزاد شد

0
1049

امروز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸, حسین باقری«ژاکان باران»، شاعر اهل شهرستان ملکشاهی واقع در استان ایلام پس از ۲۰روز بازداشت با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی بطور موقت و تا اتمام دادرسی برپرونده مفتوحه خود آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, حسین باقری «ژاکان باران» شاعر و فعال فرهنگی ساکن شهرستان ملکشاهی واقع در استان ایلام که شب دوشنبه ۲۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به قرنطینه زندان ایلام منتقل شده بود, امروز یکشنبه ۱۸ فروردین ماه  پس از ۲۰ روز بازداشت با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان و تاپایان مراحل دادرسی پرونده بطور موقت آزاد شده است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به ژاکان باران در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, ضمن اعلام خبر آزادی این فعال فرهنگی گفت: حسین باقری«ژاکان باران» پس از بازداشت و در مراحل بازجوئی با اتهاماتی از قبیل: “تحریک مردم به قصد بر هم زدن امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام” عنوان شده است.

این فعال فرهنگی در حالی در تاریخ ۲۷ اسفند ماه سال گذشته بازداشت شده بود که به رفتارهای نیروهای امنیتی در رابطه با فعالیت‌هایش در خصوص برگزاری مراسم نوروز و چهارشنبه سوری در شهرستان ملکشاهی و همچنین تبلیغ برای پوشیدن لباس کردی در این مراسم با رفتاری غیر معقول مواجه شده بود. 

لازم به ذکر است که ژاکان باران پس از دو روز نگهداری در بازداشتگاه ادارە اطلاعات ایلام و اتمام دوران بازجوئی به زندان این شهر و به بند قرنطینه منتقل شده بود. 

لازم به یادآوری است که جلسه رسیدگی به اتهامات ژاکان باران از بابت پرونده‌ای دیگر در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه سال گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان ملکشاهی برگزار شده بود. وی در این جلسه از بابت اتهامات “تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی”، “تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی” و “توهین به مقدسات” محاکمه شده بود.
آقای باقری در تاریخ ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۶ نیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۱۵ روز با قرار کفالت به صورت موقت آزاد شده بود.

ژاکان باران، شاعر کرد ۳۶ ساله اهل ایلام به زبان‌های کردی و فارسی شعر می‌نویسد. بنا به گفته وی تاکنون دو کتابش به نام‌های “شلاق افکار” و “نیشتمانی داگیریاگ” از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز انتشار نگرفته‌اند.

گفتنی است حسین باقری از سالها قبل به خاطر عمل‌های جراحی که در ناحیه کمر داشته، امکان راه رفتن را از دست داده است و مجبور است از صندلی چرخ‌دار استفاده کند. وی همچنین کلیه راستش را از دست داده است.

 حسین باقری با تخلص (ژاکان باران) از شاعران و فعالان فرهنگی سرشناس در استان ایلام  است کە علیرغم توانخواه بودن وی، طی سال‌های گذشتە چندین مرتبە بازداشت و بارها بە نهادهای امنیتی احضار شدە است. سرکوب آزادی بیان از جمله مواردی است که از آن بعنوان نقض حقوق بشر یاد میشود و در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان در ایران و انکار از سوی حکومت جمهوری اسلامی در حالی است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه جمهوری اسلامی در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که جمله مقام عالی رتبه وقت قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس بازداشت ژاکان باران به صرف انتقاد از نحوه برخورد نیروهای امنیتی با شهروندان و سرکوب آزادی بیان نشان از چیست؟

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.