•                  
چهارشنبه , ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

زرتشت احمدی راغب؛ بازداشت ۷ ساعته و آزادی موقت

0
652

زرتشت احمدی راغب, فعال مدنی با سابقه, ساکن شهرستان شهریار, روز جاری در پی تحصن در دفتر شهرداری فردوسیه که این تحصن در پی اخراج این فعال مدنی از کار در سازمان آتش نشانی این شهرداری به اتهام فعالیتهای حقوق بشری این فعال مدنی بود برای مدت ۷ ساعت توسط نیروی انتظامی بازداشت و پس از انتقال به کلانتری شهر فردوسیه و کسب نظر از قاضی کشیک, این فعال مدنی بطور موقت آزاد و معین شد برای فردا به همراه پرونده به دادسرا اعزام شود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۳ تیر ماه ۱۳۹۸, زرتشت احمدی راغب, فعال مدنی و آتش نشان ساکن شهرستان شهریار در پی تحصن به جهت بازگشت به کار در دفتر شهرداری شهر فردوسیه بازداشت و پس از ۷ ساعت بازداشت و بلاتکلیفی بطور موقت آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ زرتشت احمدی راغب, با توجه به اطلاع رسانی قبلی که در فضای مجازی هم صورت گرفته بود این فعال مدنی پس مراجعه به دفتر شهرداری فردوسیه در اعتراض به اخراج غیرقانونی وی از کار در سازمان آتش نشانی شهرداری فردوسیه علیرغم دارا بودن ۱۷ سال سابقه کار و بیمه که از تابستان سال ۱۳۹۷ توسط شخص شهردار فردوسیه و به دستور نهادهای امنیتی صورت گرفت و منجر به قطع بیمه و امرا معاش این فعال مدنی شد دست به تحصن اعتراضی زد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ پس از حضور زرتشت احمدی راغب در محل شهرداری فردوسیه پس از تماس از سوی دفتر شهرداری با کلانتری و اعلام به مراجع امنیتی این فعال مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به کلانتری شهر فردوسیه منتقل شد. پس از انتقال به کلانتری و طی تماس از سوی رئیس کلانتری با قاضی کشیک مقرر شد که این فعال مدنی بطور موقت آزاد و برای روز سه شنبه ۴ تیر ماه ۱۳۹۸ این فعال مدنی پس از مراجعه به کلانتری فردوسیه به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارجاع بشود. 

لازم به ذکر است, زرتشت احمدی راغب پیش از این و در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ پس از تحصن در دفتر شهرداری شهر فردوسیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به کلانتری این شهر پس از چند ساعت بازداشت آزاد شده بود اما این دفعه با توجه به بازداشت از این فعال مدنی خواسته شد تا برای روز سه شنبه مورخ ۴ تیر ماه پس از حضور در محل کلانتری فردوسیه به دلیل شکایت شهرداری از این فعال مدنی, زرتشت احمدی راغب به شعبه بازپرسی مراجع قضائی اعزام شود. 

زرتشت احمدی راغب، همچنین در تاریخ ۱ بهمن ۱۳۹۷ در مقابل فرمانداری شهریار به دلیل مطالبه حقوق شهروندی خود توسط ماموران انتظامی بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شده‌ بود.

این فعال مدنی در مصاحبه ای که در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷ با حقوق بشر در ایران داشت به دلایل اخراج خود از کار با توجه به رای هیئت حل اختلاف اداره کار و رفاه اجتماعی شهرستان شهریار اشاره کرده بود. 

لازم به ذکر است که زرتشت احمدی‌راغب، فعال مدنی و آتش‌نشانی که پس از ۱۷ سال سابقه کار در شهرداری به دلیل فعالیت‌های خود در دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، از کار برکنار شد، با ثبت اعتراض خود در هئیت تشخیص اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهریار، موفق شد رای هئیت بدوی را به استناد مواد قانونی نقض کند، اما اداره کار مجددا با تشکیل جلسه‌ای با عنوان “هئیت حل اختلاف” گفت که این رای را قبول ندارد و نامه برکناری این فعال مدنی را صادر کرد. 

همچنین شهرداری، حراست و چند نهاد امنیتی نامه‌ای را علیه زرتشت احمدی راغب، تنظیم کردند و به هر ترتیبی بود برای اداره کار فرستاده بودند و در آن به مواردی مثل غیبت‌های مکرر، صدور احکام حبس و زندان برای این فعال مدنی به اتهام فعالیتهای انساندوستانه این فعال مدنی، و همچنین مصاحبه های ابن فعال مدنی با رسانه‌های خارج از ایران را در آن عنوان کرده بودند.

سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدویتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق ازادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشرنیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: