•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

محرومیت روئین عطوفت, زندانی سیاسی از دسترسی به درمان

0
528

روئین عطوفت, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲ زندان اوین, علیرغم ابتلا به بیماری نامشخصی که منجر به تورم در ناحیه پای وی شده از دسترسی به خدمات پزشکی و اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روئین عطوفت, فعال ملی مذهبی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲ زندان اوین, که در حال سپری کردن دوران حبس ۵ ساله خود میباشد, بدلیل بروز یک بیماری ناشناخته که منجر به تورم پای وی شده از اعزام به مرکز درمانی و خارج از زندان محروم مانده است. علیرغم پیگیرهای مستمر از سوی خانواده و نزدیکان این زندانی سیاسی دادیار ناظر بر زندان و دادستانی هم پاسخگو به آنها نیست. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روئین عطوفت, در پی بروز یک بیماری نا مشخص که از اوایل خرداد ماه سالجاری به آن مبتلا شد و منجر به تورم در پای وی گردید و در پی مراجعه به بهداری داخل زندان طی روز اول با بی توجهی مسئولان هم مواجه شد و هیچگونه دارو و یا روشی به جهت درمان وی از سوی پزشکان بهداری زندان صدور نگرفت و پس از گذشت ۳ روز به دلیل آنچه که تشدید این وضعیت بود برای دومین بار به بهداری زندان مراجعه کرد و در تاریخ ۵ خرداد ماه به بیمارستان طالقانی در تهران اعزام شد و بعد از انجام معاینات اولیه و بنا به تشخیص پزشکان مبنی بر بستری شدن این زندانی سیاسی در بیمارستان به دلیل مخالفت مسئولان زندان مبنی بر بستری شدن وی در بیمارستان این زندانی سیاسی در ساعت ۱ بامداد ۶ خرداد ماه ۱۳۹۸ بدون اجازه بستری در بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ با توجه به استفاده روزی ۳ گرم آنتی بیوتیک تا حد کمی بیماری روئین عطوفت کنترل شده ولی از سوی دیگر عوارض ناشی از استفاده بیش از حد دارو در وی نمایان شد و این زندانی سیاسی محروم از حق درمان در حال حاضر برای جلوگیری از حرکت عفونت احتمالی و سرایت آن به سایر نقاط بدن اغلب اوقات خود را روی تخت بدون حرکت نگه میدارد. 

محرومیت روئین عطوفت از اعزام و بستری در مرکز درمانی تخصصی در حالی است که با توجه به تجویز پزشکان متخصص, این زندانی سیاسی نیاز به بستری و انجام آزمایشات تخصصی جهت تشخیص نوع بیماری در بدن وی می باشند. 

روئین عطوفت, در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۱, در پی یورش, ماموران  وزارت اطلاعات با منزل  شخصی  و در حالی که یکی از جلسات فرهنگی شورای رنگین کمان در حال برگزاری بود، این فعال ملی مذهبی را بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند. این جلسات فرهنگی از سال ۱۳۸۳ در آخرین جمعه هر ماه در منزل شخصی روئین عطوفت برگزار می شد.

این فعال ملی مذهبی,  در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۹۲, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و بطور موقت از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین آزاد شده.  بعد از احضار خانوادگی ایشان به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات و چندین نوبت احضار کتبی و تلفنی به دادسرای اوین، نهایتا در تاریخ ۸ تیر ۱۳۹۳ روئین عطوفت از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران  به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” از بابت ۲ اتهام “تاسیس گروهک غیرقانونی و ضدامنیتی موسوم به شورای رنگین کمان در راستای همکاری با گروهک غیر قانونی ملی-مذهبی ها”و همچنین “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق صدور و امضای بیانیه های ضد امنیتی” مورد محاکمه قرار گرفت. 

روئین عطوفت در تاریخ  ۱۸ تیر ۱۳۹۳, پس از احضار به شعبه ۱۵ دادگاه تهران و ابلاغ حکم ۱۱ سال حبس تعزیری  و ۲ سال محرومیت از فعالیت به صورت حضوری,  در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ اعتراض خود به حکم صادره از شوی دادگاه  بدوی را به دادگاه تجدیدنظر ارسال کرد که بلافاصله پس از ۵ روز در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۳  رای توسط مستشاران شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قضات “احمد بابائی” و “پورعرب” مورد بررسی قرار گرفت و حبس وی به ۱۰ سال کاهش پیدا کرد. 

در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ درخواست اعاده دادرسی این زندانی سیاسی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران پذیرفته شد.

این فعال ملی مذهبی,  در خردادماه سال ۱۳۹۵ با تودیع وثیقه به طور موقت از زندان اوین آزاد شد و حکم وی در تیرماه ۱۳۹۵ توسط  شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران از ۱۰ سال  به ۵ سال حبس تعزیری کاهش تقلیل پیدا کرد. 

روئین عطوفت در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ برای بار سوم و به جهت اجرای حکم ۵ ساله خود به زندان اوین بازگشت.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: