•                  
پنج شنبه , ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, می 19

سه فعال ملی مدنی بازداشت شده در اعتراضات تبریز بطور موقت آزاد شدند

0
448

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, رحیم ساسانی و سعدالله ساسانی به همراه یاسمن ظفری, سه تن از فعالان ملی مدنی بازداشت شده در جریان تجمع اعتراضی اخیر در تبریز پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز چهارشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, رحیم ساسانی و سعدالله ساسانی, دو فعال ملی مدنی ساکن تبریز و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی در مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در این شهرستان پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی تبریز آزاد شدند. همچنین یاسمن ظفری, دیگر فعال ملی مدنی بازداشت شده در جریان اعتراضات مذکور هم پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان زندان مرکزی تبریز آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “اتهامات این فعالان ملی مدنی در دوران بازجوئی اخلال در نظم عمومی و اجتماع و تبانی بر ضد امنیت کشور عنوان شد. 

یاسمن ظفری, سعدالله ساسانی و رحیم ساسانی, در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی مسالمت آمیزی که در مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تبریز برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه امنیتی جهت بازجوئی منتقل و سپس به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. 

منازل مسکونی رحیم ساسانی و سعدالله ساسانی در تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹ همزمان با انتقال این ۲ فعال ملی مدنی از بند زندان مرکزی تبریز به بازداشتگاه اداره اطاعات مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفته بود. 

سعدالله و رحیم ساسانی پیش از این نیز در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۷, در جریان برگزاری  مراسم سالگرد درگذشت غلامرضا امانی, از فعالان ملی مدنی با سابقه تبریز در مقابل آرامستان مارالان این شهر به همراه چند تن دیگر از فعالان ملی مدنی بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بودند. 

همچنین در تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۷, سعدالله ساسانی و رحیم ساسانی, در جریان برگزاری مراسم قلعه بابک به همراه عباس لسانی و بیش از ۵۰ تن دیگر از سایر فعالان ملی مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. این فعال ملی مدنی چندی بعد از بازداشت آزاد شدند. 

همچنین در تاریخ ۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, منزل شخصی یاسمن ظفری, فعال ملی مدنی, توسط نیروهای امنیتی تبریز مورد تفتیش قرار گرفت و تعدادی از وسائل شخصی وی ضبط شد. 

در روزهای اخیر درگیری‌های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان, دو کشور همسایه در فاصله ۳۰۰ کیلومتری منطقه مورد مناقشه قره‌باغ و در منطقه‌  توووز رخ داده که به‌دنبال آن شماری از نیروهای نظامی ۲ کشور و یک شهروند غیرنظامی از کشور آذربایجان جان خود را از دست دادند. 

این تجمعات اعتراضی با هدف اعتراض و در محکومیت تهاجم اخیر ارتش ارمنستان به کشور آذربایجان توسط فعالان ملی مدنی در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در ارومیه و تبریز برگزار شد و اکثر میادین اصلی شهرهای بزرگ آذربایجان غربی از جمله تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، نقده، مراغه و چند شهر دیگر توسط ماموران انتظامی و امنیتی تحت پوشش قرار گرفت”.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶, به برخورداری افراد از آن حق تاکید شده است. 

همچنین امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیقرنطینه زندان مرکزی تبریزقرار وثیقهیاسمن ظفرییاسمن ظفری فعال ملی مدنییاسمن ظفری فعال آذرییاسمن ظفری فعال آذربایجانییاسمن ظفری فعال ترکیاسمن ظفری فعال ترک آذرییاسمن ظفری فعال ترک تبریزبند قرنطینه زندان مرکزی تبریزبند ۱۱ زندان مرکزی تبریزبند زنان زندان مرکزی تبریزبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزتودیع قرار وثیقهرحیم ساسانیرحیم ساسانی فعال ملی مدنیرحیم ساسانی فعال آذریرحیم ساسانی فعال آذربایجانرحیم ساسانی فعال آذربایجانیرحیم ساسانی فعال ترکرحیم ساسانی فعال ترک آذریرحیم ساسانیانزندان مرکزی تبریزسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسعدالله ساسانیسعدالله ساسانی فعال ملی مدنیسعدالله ساسانی فعال ملی مدنی آذربایجانسعدالله ساسانی فعال آذربایجانسعدالله ساسانی فعال ترکسعدالله ساسانی فعال ترک آذریسعدالله ساسانیانسعدالله ساسانیان فعال ترک آذریسعداله ساسانیسعداله ساسانی فعال ملی مدنی آذربایجانسعداله ساسانی فعال آذریسعداله ساسانی فعال آذربایجانیسعداله ساسانی فعال ترکسعداله ساسانی فعال ترک آذریسعداله ساسانی فعال ترک آذربایجانیسعداله ساسانیان فعال ترک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: