یک شنبه , ۰۶ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, مارس 26

احراز هویت و افزایش شهروندان احضار و بازداشت شده در شهرهای تبریز و ارومیه

0
1133

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از برگزاری اعتراضات مسالمت آمیز شهروندان در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در شهرهای تبریز و ارومیه چند تن از فعالان ملی مدنی توسط ماموران امنیتی احضار و بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, تجمع اعتراضی از سوی شهروندان ساکن مناطق شمال غرب ایران در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در ارومیه و تبریز برگزار شد. تجمع اعتراضی مشابهی در همان روز در مقابل کنسولگری آن کشور در تهران توسط فعالان ملی مدنی آذربایجان برگزار شد که در جریان این اعتراضات مسالمت آمیز تعدادی از شهروندان توسط ماموران امنیتی احضار, تهدید و بازداشت شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “شیوا مجرد, فرید خورشیدی, مازیار افراسیابی, شکیبا متقی, سهند بهنمون, سعید بهنمون, علی اکبر مومنی و کریم تقوایی هویت افرادی هستند روز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از احضار به پلیس امنیت ارومیه تحت بازجوئی قرار گرفتند و از میان این افراد سهند و سعید بهنمون روز جمعه ۲۷ تیر ماه آزاد شدند اما سایر افراد پس از احضار و بازجوئی بازداشت و تحت بازجوئی هستند. 

لازم به ذکر است, فرید خورشیدی اهل شهرستان سلماس و دانشجوی رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه ارومیه است. 

همچنین منابع خبری در تبریز هم از افزایش تعداد شهروندان احضار و بازداشت شده در این شهر خبر دادند و گفتند: “اولدوز وحمانی, محمدعلی رضائی و بایرام چابکی پس از احضار به پلیس امنیت این شهر تحت بازجوئی قرار گرفتند و از میان ایران افراد اولدوز رحمانی و بایرام چابکی پس از اخذ تعهد مبنی بر عدم خروج از تبریز برای احضار مجدد آزاد شدند. رسول رضوی از زندانیان سابق سیاسی هم که در تاریخ ۲۶تیر ماه ۱۳۹۹, به اداره اطلاعات تبریز احضار و بازداشت شده بود اما ساعتی بعد آزاد شد”. 

در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی احضار و بازداشت گسترده فعالان ملی مدنی ساکن تبریز در جریان برگزاری این تجمع اعتراضی را اطلاع رسانی کرده بود. 

در همان روز حمید جبارلی, شهروند ساکن تهران و از فعالان ملی مدنی هم در جریان برگزاری این تجمعات اعتراضی در تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.خواهر این فعال ملی مدنی با انتشار پستی در صفحه شخصی خود اعلام کرد برادرش در تماسی با خانواده خود خبر از بازداشت خود داده و بازجو با پرخاشگری از برادرش خواسته به زبان فارسی حرف بزند و به همین دلیل تلفن این فعال ملی مدنی پس از چند ثانیه قطع شد. 

در روزهای اخیر اما درگیری‌های مرزی میان این دو کشور در فاصله ۳۰۰ کیلومتری منطقه مورد مناقشه قره‌باغ و در منطقه‌  توووز رخ داده که به‌دنبال آن شماری از نیروهای نظامی ۲ کشور و یک شهروند غیرنظامی از کشور آذربایجان جان خود را از دست داد. 

این تجمعات اعتراضی با هدف اعتراض و در محکومیت تهاجم اخیر ارتش ارمنستان به کشور آذربایجان توسط فعالان ملی مدنی در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در ارومیه و تبریز برگزار شد و اکثر میادین اصلی شهرهای بزرگ آذربایجان غربی از جمله تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، نقده، مراغه و چند شهر دیگر توسط ماموران انتظامی و امنیتی تحت پوشش قرار گرفت”.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶, به برخورداری افراد از آن حق تاکید شده است. 

همچنین امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان مدنی در ایرانمازیار افراسیابیمطالبات مدنی شهروندان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایراننافرمانی فعالان مدنی در ایرانکریم تقواییکریم تقوائیاحضاراحضار و محاکمهاحضار و بازپرسیاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحضار تلفنیاحضاروبازجوییاحضاریهاداره اطلاعات شهرستان ارومیهبازجوییبازجویی در پلیس امنیتبازجویی در اداره اطلاعاتبازداشت شهروندان آذری در ایرانترکترک زبانهای ایرانترکهای آذربایجانی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایراندادگاه انقلاب شهرستان ارومیهسفارت جمهوری آذربایجانسفارت جمهوری آذربایجان در تهرانسهند بهنمونسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذربایجانیسرکوب شهروندان شهروندان آذربایجانی در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذربایجانی در ایرانشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان شهروندان آذریشهروندان شهرستان ارومیهشهرستان ارومیهشیوا مجردشکیبا متقیعلی اکبر مومنی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.