•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
یکشنبه, نوامبر 29

اعتصاب غذای دستکم ۴ زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
195

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, رضوانه احمد خانبیگی, نسرین ستوده زندانیان سیاسی از بند زنان زندان اوین در اعتراض به محرومیت از حق مرخصی اعلام اعتصاب غذا کردند. همچنین حسین سرلک و مرتضی نظری سدهی دو تن دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۸ زندان اوین هم از امروز اعلام اعتصاب غذا کردند. این زندانیان سیاسی که در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس قطعی خود هستند با توجه به شیوع ویروس کرونا و محرومیت زندانیان از دسترسی به ماسک و سایر اقلام تجهیزات بهداشتی علیرغم اینکه طی چندین مرحله اسم آنها در لیست افراد واجد شرایط برای اعطای مرخصی قرار گرفت اما به دلایل نا معلومی از حق مرخصی محروم شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, نسرین ستوده, فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان در اعتراض به محرومیت از حق مرخصی برای زندانیان  سیاسی محبوس در زندانهای کشور دست به اعتصاب غذا زد. همچنین رضوانه احمد خانبیگی دیگر زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۳ سال و۹ ماهه خود می باشد علیرغم واجد شرایط بودن برای مرخصی از حق مرخصی محروم و اعلام اعتصاب غذا کرد. مرتضی نظری سدهی و حسین سرلک, دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه این زندان هم در اعتراض به محرومیت از حق مرخصی و در خطر بودن جان آنها برای ابتلا به ویروس کرونا اعلام اعتصاب غذا کردند. 

بنقل از یک منبع نزدیک به رضوانه احمد خانبیگی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در حالی که با توجه به بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه زندانیان سیاسی با احکام زیر ۵ سال می توانند به مرخصی اعزام شوند و از همه مهمتر بیماری سرع و تشنج که رضوانه احمد خانبیگی از آن رنج می برد می تواند جان این زندانی را در صورت تداوم حبس و محرومیت از اعطای مرخصی و ابتلای وی به ویروس کرونا با خطر مواجه کند. 

همچنین یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران از اعلام اعتصاب غذای مرتضی نظری سدهی و حسین سرلک, دو تن دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۸ که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود می باشند در اعتراض به مشکلات گسترده که پس شیوع  ویروس کرونا این مشکلات به حد اعلا رسیده و در پی نبود تجیزات لازم برای ایمن نگه داشتن افراد در ابتلا به این ویروس اعلام اعتصاب غذا کردند”. 

این منبع مطلع همچنین پیرامون حسین سرلک دیگر زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۸ زندان اوین که از امروز به همراه رضا مهرگان و مرتضی نظری سدهی اعلام اعتصاب غذا کرده گفت: “حسین سرلک, فقط بخاطر یک قرار ۳۰ میلیونی کفالت که سال ۱۳۹۶ صادر شده و پرونده مختومه شده متاسفانه بخاطر کوتاهی در حذف از سیستم زندان اوین امکان مرخصی برای وی وجود ندارد”. 

یک منبع نزدیک به نسرین ستوده در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر اعتصاب غذای این فعال حقوق بشر گفت: “پس از اعلام وسعت ابتلای بسیاری از افراد به ویروس کرونا و همچنین لازم بودن تعطیلی بسیاری از بندهای زندانها در کشور به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و زندگی دسته جمعی زندانیان این فعال حقوق بشر با انتشار بیانیه ای خواستار اعطای مرخصی و آزادی مشروط به زندانیان سیاسی محبوس در زندانها شده امروز در اعتراض به این مشکل تا زمان دستیابی به نتیجه مورد نظر خود اعلام اعتصاب غذا کرد. 

متن بیانیه نسرین ستوده در اعتراض به ممانعت از آزادی زندانیان سیاسی به شرح ذیل می باشد: 

در میانه‌ی بحرانی که جهان و ایران را در بر گرفته است، همان نهادهای نظامی و اطلاعاتی که با تحمیل مدیریت‌های ستیزه جویانه شان امنیت کشور را برهم زده‌اند؛ همچنان بر ادامه حبس زندانیان سیاسی در شرایط پرمخاطره کنونی اصرار می‌ورزند تا فاجعه هر چه عمیق‌تر و گسترده تر گردد و طوفان این ویروس کشنده زندانیان سیاسی و یا خانواده‌های آنان را از بین ببرد. تمامی اقدامات، نشان دهنده آن است که جز نهادهای پلیسی و امنیتی هیچ نهاد دیگری در این خصوص تصمیم گیرنده نیست و این نهادها بودند که کشور را در اعماق سقوط و سرگردانی پرتاب کردند. این یک ضرورت ملی است که بسیاری از بندهای زندانهای کشور از جمله بند زنان زندان اوین تعطیل شود و این یک ضرورت ملی است که حکومت از در آشتی با دنیا درآید تا از مزایای دانش و تکنولوژی برای مقابله با بیماری کرونا بهره‌مند گردد. از آنجا که کلیه مکاتبات حقوقی و قضایی جهت یادآوری ضرورت آزادی زندانیان بی‌پاسخ مانده است اینجانب با اقدام به اعتصاب غذا به عنوان آخرین راه چاره یک زندانی، درخواست خود را مبنی بر آزادی زندانیان سیاسی مجددا اعلام می دارم.


نسرین ستوده/ زندان اوین/ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت در میان شهروندان بوجود آورده است.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون لیست اسامی ۳۱ نفره زندانیان سیاسی و عقیدتی واجد شرایط برای اعطای مرخصی بنقل از یک منبع مطلع اعلام کرد: “مسئولان دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین لیستی را اسامی زندانیان سیاسی را تهیه و در تابلو اعلانات این دادسرا الصاق کردند و در آن اسامی ۳۱ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای اوین, زندان رجائی شهر کرج, زندان تهران بزرگ و همچنین زندان قرچک ورامین را در لیست مذکور که واحد شرایط استفاده از مرخصی هستند اعلام کردند. علیرغم شرایط خاص و بخشنامه رئیس قوه قضائیه، متاسفانه امین وزیری, دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و امنیتی و نماینده دادستان در دادسرای امنیت تهران فقط اسامی ۳۱ نفر را بعنوان افراد واجد شرایط استفاده از مرخصی اعلام کرد و این در حالی است که بسیاری دیگر از زندانیان با محکومیتهای حبس تعزیری زیر ۵ سال از حق مرخصی محروم هستند”.

وضعیت بهداشت و درمان زندانیان در شرایط خطرناکی است و از سوی دیگر کمبود تجهیزات پزشکی در بهداری زندانهای اوین, قرچک ورامین, رجائی شهر کرج و زندان تهران بزرگ حتی سایر زندانهای کشور در کل شرایط امنیت سلامت و جان زندانیان را با توجه به شیوع بیماری کرونا در وضعیت بسیاری نا به هنجاری قرار داده است و با توجه به زندگی جمعی زندانیان در کنار یکدیگر احتمال شرایط این ویروس از فردی به فرد دیگر می تواند زمینه ساز فاجعه انسانی در زندانهای ایران بشود. 

لازم به ذکر است, تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای کشور, علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هافعال مدنیفعال تلگرامی حسین سرلکفعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانمحاکمه رضوانه احمد خانبیگیمرتضی نظریمرتضی نظری سدهینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنینامه نسرین ستودهنسرین ستودهنسرین ستوده وکیل دادگستریاسامی زندانیان بند زنان زندان اویناعتصاباعتصاب غذااعتصاب غذای خشکاعتصاب غذای زندانیاعتصاب غذای زندانی سیاسیاعطای مرخصیبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبند زندانیان سیاسی در ایرانبهداری زندان اوینبهداشت و درمانبهداشت و درمان زندانیان در ایرانبازداشت رضوانه احمد خانبیگیحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیحسین سرلکرضوانه احمدرضوانه احمد خان بیگیرضوانه احمد خانبیگیرضوانه احمد خانبیگی فعال مدنیرضوانه بیگیرضوانه خان بیگیرضوانه خانبیگیرضوانه خانبیگی فعال مدنیرضوانه خانبگیزندان اوینزندانیان زندان اوینزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی ایرانزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: