•                  
دوشنبه , ۲۶ مهر , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 18

ارجاع پرونده رضاخندان و فرهاد میثمی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

0
315

پرونده رضا خندان و فرهاد میثمی دو کنشگر مدنی که پیش تر در تاریخ ۲ بهمن ماه سالجاری توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل  حبس و ممنوع الخروجی و محرومیت از فعالیتهای اجتماعی محکوم شده بودند با اعتراض متهمان پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, محمد مقیمی, وکیل مدافع رضا خندان و فرهاد میثمی دو تن از فعالان مدنی که در تاریخ ۲ بهمن ماه سالجاری توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” هریک  یه تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هریک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و همچنین بمدت ۲ سال از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی و اجتماعی و همچنین فعالیت در فضای مجازی, رسانه ها, مطبوعات و همچنین ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور نیز محکوم شده بودند از اعتراض دو متهم پرونده به رای صادره و ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران خبر داده است.  محمد مقیمی در تاریخ ۲ بهمن ماه سالجاری و در زمانی که خبر محکومیت و صدور حکم این دو کنشگر مدنی را اطلاع رسانی کرده بود گفته بود که قطعا به رای صادره اعتراض خواهند کرد. لازم به یادآوری است که در تاریخ ۲۸ آذرماه جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه فرهاد میثمی و رضا خندان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده بود.

لازم به ذکر است که فرهاد میثمی، عصر روز سه‌شنبه ۹ مرداد ۹۷ در کتابخانه شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل  شده بود. این فعال مدنی از ۹ مرداد ماه تا تاریخ  ۲ دیماه سالجاری در اعتصاب غذا و در شرایط جسمانی بسیار و خیمی قرار گرفته بود. وخامت حال فرهاد میثمی به حدی بود که چهارشنبه ۴ مهرماه با توسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شده‌بود

اتهامات فرهاد میثمی «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «اشاعه و ترویج بی‌حجابی» عنوان شده بود.

حقوق بشر در ایران در تاریخ سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۷ طی گزارشی از بازداشت رضا خندان در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود. وی در همان روز پس از تفهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین و صدور قرار وثیقه به زندان اوین منتقل شد.

در حال حاضر رضا خندان با قید وثیقه آزاد و فرهاد میثمی نیز در بند ۴ زندان اوین به سر می برد.

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به نوع فعالیتهای مسالمت آمیز آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است نیز میباشد.

همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق افراد بر تشکیل و برپائی راهپیمائی و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: