•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 23

آزادی مرتضی ثنایی فعال اجتماعی ساکن اردبیل با قرار وثیقه

0
354

روز دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷, مرتضی ثنایی، فعال ترک اهل اردبیل پس از یک هفته بازداشت امروز با تودیع قرار بصورت موقت از زندان مرکزی این شهر آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز ۲۹ بهمن ماه، مرتضی ثنایی فعال اجتماعی اهل اردبیل که در تاریخ ۲۲ بهمن ماه به همراه یک فعال اجتماعی دیگر بنام شاپور نصرت پور بازداشت شده بود با تودیع  وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی این شهر آزاد شد. لازم به ذکر است که شاپور نصرت پور دیگر فعال اجتماعی که به همراه مرتضی ثنائی بازداشت شده بود نیز روز سه شنبه ۲۳ بهمن ماه با قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شده بود. آقای ثنایی در پرونده مفتوح جاری به تبلیغ علیه نظام از طریق پخش پوستر و دیوارنویسی در حمایت از عباس لسانی، فعال سرشناس ترک که اکنون در بازداشت است متهم شده است. در هفته های اخیر پس از بازداشت عباس لسانی در اردبیل موج گسترده ای از شعارنویسی و فعالیت های خیابانی در شهرهای مختلف شمال غرب کشور به راه افتاده است که موجب تفتیش منزل و احضار تعداد زیادی از فعالان این منطقه شده است. احتمال می رود که بازداشت این فعال اجتماعی مرتبط با اعتراضات گسترده به وضعیت عباس لسانی از فعالان سرشناس ساکن تبریز که در تاریخ ۲۵ دی ماه پس از برگزاری جلسه دادگاه در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز، بازداشت و به قرنطینه زندان مرکزی اردبیل منتقل  شد و در حال حاضر در اعتصاب غذابسر میبرد و خانواده وی در بی خبری مطلق از وضعیت و سلامت وی هستند صورت گرفته باشد. زیرا که شاپور نصرت پور پیش‌تر نیز در جریان برگزاری مراسم پاسداشت روز جهانی زبان مادری در سال ۱۳۹۲، همراه با شمار دیگری از فعالان ترک بازداشت شده بود. وی نهایتا در مهرماه ۹۶ به علت نبود ادله در دادگاه انقلاب شهرستان اهر از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود.

لازم به ذکر است که حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۲ بهمن ماه طی گزارشی از تفتیش منزل برخی از فعالان اجتماعی ساکن اردبیل  توسط نیروهای امنیتی اطلاع رسانی کرده بود. در این گزارش نیز در همین راستا با حکم دادستانی اردبیل, فردی با نام “عتباتی” محل کار و منزل برخی از فعالین ملی مدنی اردبیلی مورد تفتیش و بازرسی قرار گرفته بود.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که به اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: