•                  
دوشنبه , ۲۶ مهر , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 18

انتقال امیر امیرقلی, فعال رسانه ای از زندان اوین به زندان اهواز منتقل شد

0
360

امیرامیرقلی، فعال مدنی و از اعضای هیئت تحریریه نشریه «گام» که در تاریخ ۲۴ دی ماه سالجاری در منزل شخصی خود در بابلسر توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت‌شده بود از بند ۲۰۹ زندان اوین به زندان شیبان  اهواز منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امیر امیرقلی فعال مدنی و از اعضای هیئت تحریریه نشریه «گام» که در ۲۴ دی‌ماه در منزل شخصی خود در بابلسر توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت‌شده بود، بنا به درخواست اداره اطلاعات شوش، به زندان شیبان اهواز منتقل شد. این فعال رسانه ای پس از بازداشت از بابلسر به زندان اوین منتقل و در بند ۲۰۹ این زندان که مربوط به وزارت اطلاعات میباشد تحت بازجوئی فرار گرفته بود.

حقوق بشر در ایران پیشتر نیز طی گزارسی از انتقال امیر امیرقلی از سلول انفرادی بند ۲۰۹ به بندی که چند نفر در آن هستند و همچنین امکان اولین ملاقات این فعال رسانه ای با خانواده خود را اطلاع رسانی کرده بود.

بنقل از کانال تلگرامی نشریه گام؛ «امیرامیر قلی که پس از اتمام قرار بازداشت یک‌ماهه‌ی خود می‌بایست از بازداشتگاه اوین آزاد می‌شد، با وجود موافقت در تهران و پس از پیگیری‌های مداوم، با دستور جدید از سوی اداره اطلاعات شهر شوش به زندان اهواز منتقل شد».

مأموران وزارت اطلاعات روز دوشنبه ۲۴ دی‌ماه ۹۷، امیر امیر قلی را در منزل شخصی‌اش در بابلسر بازداشت و سپس به زندان اوین در تهران منتقل کردند.

امیر امیرقلی چهارمین عضو تحریریه نشریه «گام» است که بازداشت شده است. پیش از او امیرحسین محمدی‎فرد و همسرش ساناز اله یاری و عسل محمدی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت‌شده بودند. عسل محمدی پس از ۳۳ روز بازداشت با تأمین وثیقه ‌۴۰۰ میلیون تومانی از زندان سپیدار اهواز به‌صورت و با فرار وثیقه آزاد شد، اما سایر اعضای تحریریه این نشریه کماکان در بازداشت بسر می‌برند.

نشریه سیاسی، صنفی و فرهنگی «گام»، تا کنون سلسله یادداشت‌هایی را با موضوع‌های کارگری و در پیوند با اعتراض‌های اخیر در ایران منتشر کرده است.

شب چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، امیرحسین محمدی‌فر و همسرش ساناز اله‌یاری سردبیر و عضو تحریریه نشریه «گام» در منزل پدری خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و کماکان در بازداشت بسر می برند.

همچنین عسل محمدی، دانشجوی داروسازی دانشکده علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران و یکی دیگر از اعضای تحریریه نشریه «گام» روز ۱۳ آذرماه بدلیل نوشتن مطالبی در حمایت از حقوق کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز در منزل شخصی خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به اهواز منتقل شد.

این فعال حقوق کارگران روز ۱۵ دی‌ماه ۹۷، با تامین وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا زمان تکمیل روند دادرسی از زندان اهواز آزاد شد.

امیر امیرقلی فعال دانشجویی و زندانی سیاسی سابق پیش از این در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ به اتهام «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات» و «تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۱۹ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

جلسه دادگاه تجدیدنظر این زندانی سیاسی مورخ ۱۳ مردادماه سال ۹۵ برگزار شد و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با قضاوت «قاضی قمی‌زاده» حکم ۱۹ سال و شش‌ماه حبس امیر (علی)امیرقلی را به ۸ سال زندان کاهش داد.

بر اساس این حکم، آقای امیرقلی از اتهامات «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» تبرئه و به اتهامات «توهین به ائمه اطهار» به ۵ سال، «توهین به امام و رهبری» به ۱ سال و «تبلیغ علیه نظام» به ۲ سال و جمعاً به ۸ سال حبس محکوم شد که البته این حکم تجمیع و قرار شد پنج سال آن اجراییشود؛ در زمان تحمل دوران حبس، به خاطر اعطای عفو نوروزی محکومیت آقای امیرقلی به دوسال و نیم حبس کاهش یافت.

او نهایتا روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، با اتمام محکومیت از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: