•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

محکومیت فریبا اشتری, شهروند بهائی ساکن یزد به تحمل حبس تعزیری

0
231

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب یزد توسط مستشار شعبه محمدرضا دشتی پور, با صدور دادنامه ای فریبا اشتری, شهروند بهائی ساکن این شهرستان را در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۳۱خرداد ماه ۱۳۹۹, فریبا اشتری, شهروند بهائی ساکن یزد که پیش از این با اتهامات عضویت در گروههای مخالف نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب یزد به مستشاری محمدرضا دشتی پور محاکمه شده بود به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. به فرض تائید این حکم در مرحله تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی اجرای ۵ سال از مجموع این محکومیت برای فریبا اشتری اجرائی خواهد شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب یزد: “فریبا اشتری از بابت اتهام عضویت در گروههای مخالف نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام نیز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۸, فریبا اشتری, شهروند بهائی ساکن یزد و از زندانیان سیاسی سابق در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت شده بود و در پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸ با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

یک منبع  نزدیک به فریبا اشتری در زمان بازداشت وی به حقوق بشر در ایران گفته بود: “پنج نفر از ماموران اداره اطلاعات یزد با یورش ناگهانی به محل سکونت “فریبا اشتری”, شهروند بهائی که پیش از این در سالهای قبل طی ۵ مرحله سابقه بازداشت و زندان را در کارنامه خود دارد  پس از اینکه آن مکان را مورد تفتیش قرار دادند و لوازم شخصی از قبیل “کتاب‌های آیین بهایی”، “گوشی موبایل” و “کامپیوتر” وی را ضبط کردند این شهروند بهائی را بازداشت و به همراه خود بردند و از لحظه بازداشت تا به امروز علیرغم پیگیریهای خانواده و بستگان وی از محل نگهداری و حتی مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دست نیست”. 

لازم به ذکر است؛ فریبا اشتری پیش از این و در اسفند سال ۱۳۹۳ تا بهمن ماه سال ۱۳۹۵ از بابت اتهامات مرتبط با فعالیتهای بهائیان در زندان یزد  دوران محکومیت خود را طی کرده بود و از جمله زندانیان سابق بهائی می باشد.

در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۳, همزمان با بازداشت”فائز باقری” به همراه پدرش “ناصر باقری” از سوی نیروهای امنیتی “فریبا اشتری”, در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۲ ساله خود بود. پسر و همسر “فریبا اشتری”,  پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۱۴ تیرماه ۱۳۹۴ با تودیع وثیقه و بطور موقت از زندان یزد آزاد شده بودند.

با آغاز روند دادرسی و پس از ارجاع پرونده “فائز باقری” به همراه پدرش “ناصر باقری” به دادگاه انقلاب و برگزاری جلسه دادرسی, در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۷, از سوی دادگاه انقلاب ناصر باقری به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری و فرزندش فائز باقری نیز به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه و عدم  امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافریبا اشتریفریبا اشتری شهروند بهاییفریبا اشتری شهروند بهائیفریبااشتریفعالیت بهاییان ایرانفعالیت بهائیان ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان در ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بهائیان در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان در ایراننقض حقوق بشر بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهاییاننقض حقوق شهروندان بهائینقض حقوق شهروندان بهائی در ایراننقضی حقوق بهاییان در ایرانپیروان آئین بهائی در ایرانپیروان بهائیان در ایرانبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهائیبهائیانبهائیان یزدبهائیان ایر انبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبهائیتبازداشت شهروندان بهاییتفتیش منزل بهاییان ایرانتهدید بهائیان ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانتخریب قبرستان بهاییان ایرانتخریب قبرستان بهائیان یزدجامع بهائیان ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایراندانشگاه بهاییان ایرانرهبران جامعه بهائیان ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی دریرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی ایرانشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشعبه 1 دادگاه انقلاب یزدشعبه یک دادگاه انقلاب یزد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: