•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

بازداشت فریبا اشتری, شهروند بهائی ساکن یزد توسط ماموران اداره اطلاعات

0
884

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات یزد به منزل شخصی “فریبا اشتری”, شهروند بهائی ساکن یزد, پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی این شهروند بهائی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۱ دوشنبه آذر ماه ۱۳۹۸, “فریبا اشتری”, شهروند بهائی ساکن یزد و از زندانیان سیاسی سابق در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و از وضعیت و محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست. بازداشت این شهروند بهائی در حالی صورت گرفته که “ناصر باقری”, همسر وی در زندان مرکزی یزد در حال تحمل دوران محکومیت حبس خود میباشد

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ پنج نفر از ماموران اداره اطلاعات یزد با یورش ناگهانی به محل سکونت “فریبا اشتری”, شهروند بهائی که پیش از این در سالهای قبل طی ۵ مرحله سابقه بازداشت و زندان را در کارنامه خود دارد  پس از اینکه آن مکان را مورد تفتیش قرار دادند و لوازم شخصی از قبیل “کتاب‌های آیین بهایی”، “گوشی موبایل” و “کامپیوتر” وی را ضبط کردند این شهروند بهائی را بازداشت و به همراه خود بردند و از لحظه بازداشت تا به امروز علیرغم پیگیریهای خانواده و بستگان وی از محل نگهداری و حتی مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دست نیست. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ “فریبا اشتری”, پیش از این طی ۴ مرحله از سوی ماموران امنیتی مورد بازداشت و بازجوئی قرار گرفته و این بار در حالی این شهروند بهائی بازداشت شد که همسرش “ناصر باقری”, از حدود ۲ ماه پیش در زندان مرکزی یزد در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد. 

لازم به ذکر است؛ فریبا اشتری پیش از این و در اسفند سال ۱۳۹۳ تا بهمن ماه سال ۱۳۹۵ از بابت اتهامات مرتبط با فعالیتهای بهائیان در زندان یزد  دوران محکومیت خود را طی کرده بود و از جمله زندانیان سابق بهائی می باشد.

در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۳, همزمان با بازداشت”فائز باقری” به همراه پدرش “ناصر باقری” از سوی نیروهای امنیتی “فریبا اشتری”, در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۲ ساله خود بود. پسر و همسر “فریبا اشتری”,  پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۱۴ تیرماه ۱۳۹۴ با تودیع وثیقه و بطور موقت از زندان یزد آزاد شده بودند.

با آغاز روند دادرسی و پس از ارجاع پرونده “فائز باقری” به همراه پدرش “ناصر باقری” به دادگاه انقلاب و برگزاری جلسه دادرسی, در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۷, از سوی دادگاه انقلاب ناصر باقری به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری و فرزندش فائز باقری نیز به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه و عدم  امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: