•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, دسامبر 3

صدور قرار منع تعقیب برای فرید خورشیدی فعال ملی مدنی ساکن ارومیه

0
100

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه, فرید خورشیدی, فعال ملی مدنی ساکن این شهرستان را از اتهامات تفهیم شده به وی تبرئه و قرار منع تعقیب وی را صادر کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز جمعه ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, فرید خورشیدی, فعال ملی مدنی ساکن ارومیه در وقت فوق‌العاده رسیدگی به اتهامات “تبلیغ علیه نظام اسلامی”و”اقدام به تشکیل تجمعات اعتراضی خلاف قانون” در شعبه ۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه تبرئه و قرار منع تعقیب وی پس از صدور به این فعال ملی مدنی ابلاغ شد. 

براساس قرار صادره از سوی شعبه ۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه به ریاست بازپرسی محمدرضا غنی زاده وجود مدارک و شواهد کافی برای انتساب این ۲ اتهام به فرید خورشیدی را کافی ندانست و با استناد به ماده ۲۶۵ قانون آئین دادرسی کیفری قرار منع تعقیب این فعال ملی مدنی از اتهامات فوق صادر شد. 

 فرید خورشیدی, در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی شهروندان در ارومیه, تبریز و تهران به درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان پس از احضار به پلیس امنیت ارومیه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و اتمام بازجوئی به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از تبدیل قرار وی از بازداشت به وثیقه و با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

 اواخر تیر ماه ۱۳۹۹, درگیری‌های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان, دو کشور همسایه در فاصله ۳۰۰ کیلومتری منطقه مورد مناقشه قره‌باغ و در منطقه‌  توووز رخ داد که به‌دنبال آن شماری از نیروهای نظامی ۲ کشور و یک شهروند غیرنظامی از کشور آذربایجان جان خود را از دست دادند. 

این تجمعات اعتراضی با هدف اعتراض و در محکومیت تهاجم اخیر ارتش ارمنستان به کشور آذربایجان توسط فعالان ملی مدنی در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در ارومیه و تبریز برگزار شد و اکثر میادین اصلی شهرهای بزرگ آذربایجان غربی از جمله تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، نقده، مراغه و چند شهر دیگر توسط ماموران انتظامی و امنیتی تحت پوشش قرار گرفت”.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶, به برخورداری افراد از آن حق تاکید شده است. 

همچنین امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافرید خورشیدیفریدخورشیدیفعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانقرار منع تعقیبنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناخبار سرکوب شهروندان در ایرانبازداشت شهروندان آذری در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان شهروندان آذریشعبه 8 بازپرسیشعبه 8 بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیهشعبه هشت بازپرسی دادسرای امنیتشعبه بازپرسیشعبه بازپرسی دادسرای امنیتشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیهشعبه۸بازپرسی دادسرایصدور قرار منع تعقیب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: