•                    
  •                  
شنبه , ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ژوزف شهبازیان شهروند مسیحی در زندان اوین

0
1007

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, ژوزف شهبازیان, شهروند مسیحی محبوس در اندرزگاه۴ زندان اوین علیرغم اتمام مراحل بازجوئی و تودیع وثیقه در وضعیت بلاتکلیف در این زندان بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ماده ۱۸, روز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, ژوزف شهبازیان, متولد: ۱۳۴۰, شهروند ارمنی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین پس از گذشت ۷ هفته از تاریخ بازداشت توانست برای نخستین بار با خانواده اش ملاقات کند. این شهروند مسیحی علیرغم اتمام بازجوئی ها, تفهیم اتهام و تبدیل قرار از بازداشت به وثیقه در سایه فرافکنی و حاشیه سازی مسئولان قضائی در دادسرای امنیت اوین بطور بلاتکلیف در بازداشت مانده است. 

براساس این گزارش با توجه به اعلام خانواده ژوزف شهبازیان وضعیت جسمانی وی خوب توصیف شد اما نکته حائز اهمیت مبلغ وثیقه ای است که برای این شهروند مسیحی توسط شعبه بازپرسی دادسرای امنیت صادر شده و خانواده شهبازیان از کل مبلغ ۳۰ میلیارد ریال موفق با تامین ۲۵ میلیارد ریال آن شدند که پس از معرفی وثیقه مذکور آنها در انتظار نظر شعبه بازپرسی دادسرای امنیت در زندان اوین هستند. 

این شهروند مسیحی پس از اتمام مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و تفهیم اتهام توسط شعبه بازپرسی دادسرای امنیت زندان اوین به اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شد. 

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ژوزف شهبازیان در زندان اوین در حالی است که در ابتدا برای آزادی موقت این شهروند ارمنی تبار وثیقه ای معادل ۳ میلیارد تومان از سوی بازپرس پرونده تعیین شده بود اما در تاریخ ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹ به خانواده وی اعلام شد این مبلغ به ۳۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. 

در تاریخ  ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, ژوزف شهبازیان به همراه ۹ تن از نوکیشان مسیحی بازداشت شده در جریان برگزاری مناسک مذهبی در شهرهای کرج و تهران پس از طی مراحل بازجوئی و با آغاز بازپرسی با اتهامات اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط شعبه بازپرسی تفهیم اتهام شدند. 

در ساعات پایانی سه شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, ژوزف شهبازیان، رضا- ن، سالار- الف، مینا – خ، مریم -خ, به همراه ۴ تن دیگر با هویت نامشخص از نوکیشان مسیحی ساکن تهران در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین در ساعات اولیه چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, فرهاد- م, آرش – ر و فرهاد – خ, سه تن دیگر از نوکیشان مسیحی ساکن کرج پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت شدند. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار می کنند. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ است که بر حق افراد بر تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی تاکید کرده است. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه در دادگاهی بی طرف با حضور هیئت منصفه و وکیل انتخابی از سوی متهم در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر مورد تاکید قرار گرفته است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از لحظه بازداشت و در دوران بازجوئی و بازپرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاادیان در ایراننقض حقوق بشر در ایرانبلاتکلیفی شهروندان مسیحیارامنه ایرانخلیفه ارامنه تهرانجفا بر مسیحیان ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب پیروان سایر ادیانجامعه ارامنه در ایراندادسرای امنیتی تهرانادیان در جمهوری اسلامیژوزف شهبازیانژوزف شهبازیان شهروند ارمنیدادسرای زندان اویننقض حقوق بشرخلیفه گری ارامنه اصفهانکلیساسرکوب آزادی بیان در ایرانخلیفه گری ارامنهدادسرای امنیتکلیساهای ارامنه در ایرانتخریب قبرستان ارامنه در مشهدنقض حقوق شهروندی مسیحیان در ایرانشهروندان مسیحی در ایرانژوزف شهبازیان شهروند مسیحیکلیساهای خانگی در ایراننماینده ارامنه در مجلسارامنه اصفهانارامنه مشهدسرکوب مسیحیان در ایرانسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتسرکوب شهروندان مسیحی در ایرانسرکوب جامعه مسیحیدگراندیشان مسیحی در ایرانشهروندان ارمنی در ایرانشهروندان ارمنی تبار در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایراندگراندیشان مذهبی در ایرانمدارس ارامنهادیان رسمی در ایرانسرکوب ادیان در ایراندگراندیشدگراندیشان مذهبیبازداشت مسیحیان در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیدگراندیشان سیاسیدگراندیشان مسیحیبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانکلیسای خانگیبازداشت و بلاتکلیفیکلیسای ارامنه شیرازکلیسای جماعت ربانیکلیساهای خانگیسرکوب آزادی بیانادیان در ایران باستانبازداشت مسیحیان تبشیریدادسرای امنیتیشهروندان مسیحیانشعبه یک بازپرسی دادسرای امنیت زندان اویننقض حقوق ارامنه در ایراننقض حقوق شهروندیسرکوب شهروندان در ایرانتخریب امکان ارامنه شیرازادیاننقض حقوق مسیحیان در ایراندادسرای امنیت اویندگراندیش مذهبیدگراندیشان مدهبیمحرومیت از تحصیل مسیحیان ایرانجامعه مسیحیان ایراننقض حقوق شهروندی مسیحیان ایراناشتغال ارامنه در ایرانارامنهدگراندیشیسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانمهاجرات ارامنه در ایرانخلیفه گری ارامنه در ایراندگراندیشان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان مسیحیسرکوب جامعه مسیحی در ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیدگراندیشان مذهبی در جمهوری اسلامیفعالیتهای اقتصادی مسیحیان ایرانمسیحیان ایرانارامنه در ایرانشهروندان مسیحیکلیساهای ایراناسقف اعظم ارامنه تهراندادسرای امنیت تهراننقض حقوق دگراندیشان مذهبیسرکوب ارامنه در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیدادسرای امنیت تهران در زندان اویننقض حقوق شهروندی دگراندیشان مذهبیشهروندان مسیحی در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.