•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

محکومیت فرید زیرگی مقدم, شهروند بهائی به تحمل حبس تعزیری

0
192

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب بیرجند به ریاست جعفر اسلام خواه, با صدور و ابلاغ دادنامه ای فرید زیرگی مقدم, شهروند بهائی ساکن این شهرستان را در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, فرید زیرگی مقدم, شهروند بهائی ساکن بیرجند, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان با اتهامات عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهائی و فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط قاضی جعفر اسلام خواه در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسه دادرسی به پرونده این شهروند بهائی ۱۰ روز پیش توسط شعبه مذکور برگزار شده بود. این شهروند بهائی در مرداد ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در بیرجند بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام اواسط شهریور ماه با بطور موقت آزاد شد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “جلسه دادگاه فرید زیرگی مقدم در تاریخ ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب بیرجند توسط قاضی جعفر اسلام خواه برگزار و این شهرند بهائی با اتهامات عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهائی و فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه شده بود. در تاریخ ۳۱ خرداد ماه با صدور دادنامه ای از بابت اتهام عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهائی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم به ۱ سال حبس محکوم شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸,  در گزارشی که بنقل از “تسنیم” از رسانه های نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی خبر بازداشت “فرید مقدم زیرگی مقدم” را پیش از این گزارش کرده بود. در آن گزارش به هویت این شهروند بهائی اشاره نشده بود و رسانه فوق از وی با عنوان عنصر شاخص از “فرقه ای” کرده بود. 

در تاریخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, “فرید زیرگی مقدم”, شهروند بهائی ساکن بیرجند از توابع استان خراسان جنوبی, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شد.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافرید زیرکیفرید زیرکی مقدمفرید زیرگی مقدمفریدزیرکیفریدزیرکی مقدمفریدزیرگیفریدزیرگی مقدمفعالیت بهاییان ایرانمحل کسب شهروندان بهائی ایرانمحاکمه بهاییانمحاکمه بهائیانمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانمحاکمه شهروندان بهائیمحاکمه شهروندان بهائی در ایرانمحاکمه شهروندان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت شهروندان بهائی در ایرانمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهاییاننقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانوضعیت شهروندان بهائی در ایرانپیروان بهائیان در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان در ایراناقلیت بهاییاقلیت بهایی ایراناقلیت بهایی در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناتهامان شهروندان بهایی در ایراناتهامات شهروندان بهائی در ایرانبهاییانبهاییان ایرانبهاییان بیرجندبهاییان در ایرانبهائیان بیرجندبازداشت شهروندان بهائی در ایرانتفتیش منازل شهروندان بهایی در ایرانتحصیل شهروندان بهایی در ایرانجامع بهائیان ایرانجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان امریکاجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانجعفر اسلام خواهحق تحصیل شهروندان بهایی در ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر شهروندان بهائی در ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایراندادگاه انقلاب بیرجندرهبران جامعه بهائیان ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیت بهاییسرکوب اقلیت بهایی در ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب بهاییانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب جامعه بهایی در ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی ایرانشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی ایرانشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشعبه ۱ دادگاه انقلاب بیرجندشعبه اول دادگاه انقلاب بیرجند

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: