•                  
دوشنبه , ۰۳ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

انتقال فاروق خانی, شهروند ساکن استان کردستان به زندان سنندج جهت اجرای حکم حبس

0
183

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, فاروق خانی, شهروند اهل روستای شریف آباد واقع در شهرستان دیواندره واقع در غرب استان کردستان جهت تحمل دوران حبس تعزیری ۷ ماهه خود راهی زندان مرکزی سنندج شد. این شهروند پیشتر توسط دادگاه انقلاب سنندج به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان کردستان به ۷ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, فاروق خانی, شهروند اهل روستای روستای شریف آباد از توابع شهرستان دیواندره واقع در غرب استان کردستان, که پیشتر توسط دادگاه تجدیدنظر استان کردستان به تحمل ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس تعزیری بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. 

برپایه این گزارش, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزسیون کُرد” بر علیه فاروق خانی در اواخر سال ۱۳۹۸, توسط دادگاه انقلاب سنندج برگزار شده بود که این شهروند به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. با ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدیدنظر استان کردستان این حکم به ۷ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

در تاریخ ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۷, فاروق خانی به همراه گوران خدامرادی و امیر محمدخانی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان دیواندره بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی فاروق خانی در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸ با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشتگاه شهرام فر سپاه پاسداران در سنندج آزاد شده بود. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراناجرای حکم حبساجرای حکم حبس فاروق خانیاجرای حکم حبس تعزیریاداره اطلاعات سپاهاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه کردستاناطلاعات سپاه پاسدارانبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاه شهرام فر سنندجحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب سنندجدادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان کردستانروستای شریف آبادزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان مرکزی سنندج سلول انفرادیزندان سنندجزندانی سیاسی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان دیواندرهشعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان کردستانصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: