•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, دسامبر 8

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی مولوی فضل الرحمن کوهی, فعال مذهبی اهل سنت

0
1353

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, علیرغم گذشت بیش از ۳ ماه از بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی, فعال مذهبی اهل سنت, سان شهرستان سرباز که در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد این فعال مذهبی در وضعیت بلاتکلیف مانده است. فضل الرحمن کوهی, در آذر ماه سالجاری پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کلمه, امروز یکشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, مولوی فضل الرحمن کوهی, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز, علیرغم گذشت بیش از ۳ ماه از مان بازداشت کماکان بطور بلاتکلیف در بازداشتگاه ارگانهای امنیتی در مشهد بسر می برد و از حق دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده خود نیز محروم مانده است. 

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی این فعال مذهبی اهل سنت که به دلیل انتقاد از محرومیت شهروندان اهل سنت از حقوق شهروندی برابر در ایران پس از احضار به دادگاه روحانیت در مشهد بازداشت شد در حالی است که جمعی از فعالان مذهبی اهل سنت خواستار آزادی وی شدند. 

مولوی واحد بخش بلوچی یکی از فعالان مذهبی اهل سنت و از معترضان به بازداشت فضل الرحمن کوهی در همین زمینه گفت: “سخنان مولانا کوهی همیشه دفاعی بوده است وی هر زمان که کسی اعتقادات مذهبی اهل سنت سخن می گفت و یا ظلمی علیه شهروندان در استان سیستان و بلوچستان روا داشته می شد موضع گیری می کرد”. 

همچنین مولوی عیسی امیری, مدرس مدرسه دینی شهرستان چابهار نیز با انتقاد از تداوم بازداشت بلاتکلیفی مولانا کوهی به شهروندان این شهر گفت: “شما باید راه مولانا فضل الرحمن کوهی را ادامه بدهید و این راه انبیا و علمای ربانی است”. 

مولوی محمدامین آسکانی ضمن انتقاد از بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی افزود: “بنده قبلا به مسئولین متذکر شده ام، زندانی کردن مولانا کوهی به صلاح کشور و ملت نیست و ما مجددا از مسئولین می خواهیم که مولانا کوهی را هرچه زودتر آزاد کنند”.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد جهت بازجوئی و تحقیقات بازداشت شد. 

پس از بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان,  شهروندان شهرستان سرباز در نقاط مختلف این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند و راه ها را بستند.

در جریان این اعتراضات ماموران به سمتشان آتش گشودند که بنابر گزارشها دستکم ۲ نفر کشته و ۷ نفر زخمی شده و تعدادی بازداشت شدند. 

در ادامه اعتراضات به بازداشت این فعال مذهبی اهل سنت و ۷ نفر از همراهان وی از سوی اطلاعات سپاه در دادگاه ویژه روحانیت مشهد, “عبیدالله شیروزهی”, شهروند ساکن شهرستان سرباز و “داماد و برادرزاده “مولوی فضل الرحمن کوهی”, در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک از بابت تحریک شهروندان این شهرستان برای برگزاری تجمع اعتراضی باهدف اعتراض به بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی” مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت.

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافعال مذهبیفعال مذهبی اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتمولوی فضل الرحمن کوهیمولوی فضل رحمان کوهیمولوی محمدامین آسکانیمولوی واحد بخش بلوچیمولوی عیسی امیرینقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننمازخانه شهروندان اهل سنتپیروان اهل سنت ایراناقلیت اهل تسنناقلیت اهل تسنن در ایراناقلیت اهل سنتاقلیت اهل سنت در ایرانامام جمعه اهل سنتاهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل تسنن در زندانهای ایراناهل تسنن در زاهداناهل تسنن در شهرستان سربازاهل تسنن زاهداناهل سنتاهل سنت کردستاناهل سنت ایراناهل سنت ایرانشهراهل سنت تهراناهل سنت خراساناهل سنت در ایراناهل سنت در ایرانشهراهل سنت در استان مازندراناهل سنت در استان سیستان و بلوچستاناهل سنت در جمهوری اسلامیاهل سنت در زاهداناهل سنت در شهرستان راسکاهل سنت سیستان و بلوچستاناهل سنت شهرستان راسکاحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی اهل سنتاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناحضار و بازداشتاحضار و شهروندان اهل سنتادیان در ایرانبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و شهروندان اهل تسننبازداشت روحانی سنی مذهببازداشت شهروندان اهل تسننبازداشت شهروندان اهل سنتبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایراندادگاه ویژه روحانیتدادگاه ویژه روحانیت مشهدروحانی اهل تسننروحانی اهل سنتسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان ادیانسرکوب پیروان ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب روحانیون سنی مذهبسرکوب زندانیان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوبشهروندان اهل تسنن زاهدانشهروند اهل تسننشهروند اهل سنتشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کرد اهل سنتشهروندان اهل تسننشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان عرب اهل سنتعبیدالله آسکانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: