•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

فرشته دیدنی، زندانی سیاسی آزاد شد

0
851

حقوق بشر در ایرانامروز شنبه ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۹، فرشته دیدنی، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین پس از تحمل دوران حبس آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۹، فرشته دیدنی، زندانی سیاسی و از معترضان به حجاب اجباری، محبوس در زندان قرچک ورامین پس از تحمل ۴۰ روز حبس تعزیری با احتساب روزهای بازداشت آزاد شد. این فعال مدنی پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه آزاد شد و با آغاز مراحل دادرسی در دادگاه بدوی به تحمل ۳۰ سال حبس تعزیری محکوم شد و در مرحله تجدیدنظرخواهی پس از تبرئه از اتهامات منتسبه به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

این فعال حقوق زنان، در تاریخ ۸ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی احضار به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود. 

فرشته دیدنی در تاریخ ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۸ از سوی نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین و تحمل ۱۰ روز بازجوئی و سلول انفرادی پس از انتقال به زندان قرچک ورامین و ۲ ماه بلاتکلیفی در مرداد ماه ماه ۱۳۹۸ با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده فرشته دیدنی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، این فعال حقوق زنان، در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, از بابت اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشویق مردم به فساد و فحشا، توهین به رهبری و توهین به خمینی، توسط ایمان افشاری، محاکمه و در مجموع به تحمل ۳۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران لغو و این فعال حقوق زنان از اتهامات مذکور تبرئه شد. 

جلسه تفهیم اتهام, فرشته دیدنی, در تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشار” با ابلاغ کیفر خواست صادره از بابت پرونده مفتوحه وی به این فعال مدنی ابلاغ شده بود. 

چندی بعد فرشته دیدنی از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست محمدرضا عموزاد، محاکمه و به حمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

اعمال محدودیتهای اجتماعی بر زنان در ایران، ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر است که بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز با افراد در این ماه از این سند معتبر بین المللی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافرشته دیدنیفعال حقوق بشرفعال حقوق بشر در ایرانفعال حقوق زنانفعال حقوق زنان فرشته دیدنیفعال حقوق زنان در ایراننقض حقو بشرنقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامیناندرزگاه ۱ زندان قرچک ورامیناخبار زندانیان سیاسیاخبار زندانیان عقیدتیاطلاعیه زنان زندانیاعتصاب غذای زنان زندانی سیاسیبند قرنطینه زندان قرچک ورامینبند یک زندان قرچکبند یک زندان قرچک ورامینبند ۶ زندان قرچک ورامینبند ۷ زندان قرچک ورامینبند زنان در زندان قرچکبند زنان در زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک در ورامینبند زنان زندانی سیاسیبند3 زندان قرچک ورامینبند۱ زندان قرچک ورامینبند۷ زندان قرچک ورامیتبندزنان زندان قرچک در ورامینبندسه زندان قرچکبازداشت فرشته دیدنیتحصن زنان زندانیتحصن زنان زندانی سیاسیحقو بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران۴حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیزنان زندانیزنان زندانی در ایرانزنان زندانی در جمهوری اسلامیزنان زندانی در زندان قرچک ورامینزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزنان زندانی عقیدتیزنان زندانیان سیاسیزندان قرچکزندان قرچک ورامینزندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: