•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

محکومیت فرشته دیدنی, فعال حقوق زنان به تحمل ۳۰ سال حبس تعزیری

0
1612

حقوق بشر در ایران – شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشار”, با صدور حکمی, “فرشته دیدنی”, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری را در مجموع به تحمل ۳۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر مدت ۶ سال حبس تعزیری برای این فعال مدنی اجباری می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۴ شهریورماه ۱۳۹۸, “فرشته دیدنی”, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام”،” تشویق مردم به فساد و فحشا”، “توهین به رهبری” و توهین به خمینی” در مجموع به تحمل ۳۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. با توجه به اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تا این لحظه ۶ سال از مجموع حکم صادره برای “فرشته دیدنی” لازم به اجرا می باشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “فرشته دیدنی”, فعال حقوق زنان و شهروند معترض به حجاب اجباری, که در تاریخ ۱ خردادماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “ایمان افشاری” از بابت اتهامات: “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی”،” فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “تشویق مردم به فساد و فحشا”، “توهین به رهبری” و “توهین به خمینی” محاکمه شده بود مجموعا به تحمل ۳۰سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی از مجموع حکم صادره  تا این لحظه ۶ سال آن اجرائی می باشد.

جلسه تفهیم اتهام, “فرشته دیدنی”, در تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشار” با ابلاغ کیفرخواست صادره از بابت پرونده مفتوحه وی به این فعال مدنی ابلاغ شده بود. 

فرشته دیدنی در تاریخ ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۸ از سوی نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست که به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. این سازمان طی این بیانیه ضمن اشاره به حکم صادره علیه نسرین ستوده، محکومیت ویدا موحد و بازداشت اخیر یاسمن آریانی و منیره عربشاهی به نقش جامعه بین‌الملل از جمله اتحادیه اروپا در واداشتن مقامات ایرانی به لغو حجاب اجباری اشاره کرده بود.

بازداشت خودسرانه و از سوی دیگرعدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

از سوی دیگر سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدویتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق آزادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. 

اعمال محدودیتهای شدید بر زنان و فعالان عرصه دفاع از حقوق زنان در ایران از جمله مصادیق نقض حقوق بشر و ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز با افراد در این ماه از این سند معتبر بین المللی تاکید شده است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: