•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

علی واثقی، فعال ملی مدنی برای تحمل حبس بازداشت شد

0
120

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۹، علی واثقی، فعال ملی مدنی ساکن اردبیل برای تحمل دوران حبس تعزیری به زندان این شهر منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۹، علی واثقی، فعال ملی مدنی ساکن شهرستان اردبیل، برای تحمل حبس تعزیری ۲ ساله خود پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای این شهرستان بازداشت و به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد. پیش از این نیز رضا واثقی، برادر علی واثقی و هم پرونده ای وی از بابت تحمل حبس بازداشت و به این زندان منتقل شده بود. 

علی واثقی، در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, به همراه برادرش رضا واثقی، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی راد با اتهام مشارکت در تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور از طریق چاپ شبنامه و فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه شدند که علی واثقی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و برادرش رضا واثقی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر اردبیل، به ریاست ناصر عتباتی مجددا بررسی و هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

جلسه دادرسی به پرونده علی واثقی و بردار وی رضا واثقی در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شده بود و این ۲ فعال ملی مدنی در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, با دریافت ابلاغیه ای کتبی به جلسه دادرسی فراخوانده شده بودند. 

در ساعات پایانی ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی واثقی و رضا واثقی, در پی یورش ماموران امنیتی به محل کسب آنها در میدان قیام شهرستان اردبیل پس از ضرب و جرح و رفتار خشونت آمیز بازداشت و روز پس از آن محل کسب این ۲ برادر مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت. این ۲ فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان آزاد شدند. 

علی واثقی، در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷, در پرونده ای دیگر به همراه رحیم غلامی، عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل از بابت اتهام تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت کشور، تبرئه شده بود.

در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۷, علی واثقی, به همراه سعید صادقی فر, عسگر اکبرزاده و رحیم غلامی به شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل در پی گزارش مرجع انتظامی مبنی بر تشکیل دسته و گروه غیر قانونی جهت بر هم زدن امنیت کشور برای تاریخ رسیدگی ساعت ۱۰ صبح روز ۳ بهمن ماه ۱۳۹۷ فراخوانده شده بود. 

علی واثقی به همراه سایر متهمان آن پرونده و عباس لسانی، در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اداره اطلاعات اردبیل و در جریان برگزاری مراسم قلعه بابک بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۷,  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بودند. 

این فعال ملی مدنی,  در سال ۱۳۹۵ نیز همراه با ۱۳ تن دیگر از شهروندان و فعالان ملی مدنی ساکن اردبیل  از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق روشن کردن شمع برای حادثه دیدگان قطار تبریز- مشهد با نگه داشتن پلاکارد و بارگذاری تصاویر مربوط در سایت های معاند نظام”، مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و در نهایت پس از تشکیل جلسه دادرسی بدلیل عدم وجود اسناد و شواهد برای اثبات این اتهام علی واثقی از اتهام مذکور تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. 

علی واثقی, پیشتر نیز در آذرماه سال ۱۳۹۴,  در جریان تجمعات اعتراضی مربوط به یک برنامه تلویزیونی توسط نیروهای امنیتی اردبیل بازداشت شده بود و در تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۹۴, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام  با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برچسب هاحقوق بشرحقوق بشر در ایراندادگاه انقلابحقوق شهروندیزندان اردبیلنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرفعال ترکاردبیلسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانفعال ترک آذریحقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانشهرستان اردبیلسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانعلی واثقیحقوق شهروندی درایرانسرکوب فعالان مدنیفعال ترک اذریحقوق بشر در جمهوری اسلامیفعال ترک آذربایجانیسرکوب شهروندان آذریبند هفت زندان اردبیلفعال ترک زبانسرکوب فعالان ملیفعال ملی مدنیدادگاه انقلاب صدور حکم حبسبند۷ زندان اردبیلحقوق بشر درایرانفعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنیشعبه یک دادگاه انقلاب اردبیلفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیفعالان ملی مدنیسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ترک آذربایجانشعبه اول دادگاه انقلاب اردبیلسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیبازداشت فعالان ملی مدنیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی آذریشهروندان آذری در ایرانشعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیلسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیفعال ترک ترک آذربایجانیسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعال ترک در ایرانمحاکمه فعالان ملی مدنینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهروندان آذریشهروندان آذری زبان در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانحقوق بشر در ایران۴فعال ترک شهرستان اردبیلشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهبازداشت شهروندان آذری در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلزندانیان سیاسی در زندان اردبیلحقوق نقض حقوق بشر در ایرانعلی واثقی فعال ملی مدنیفعال آذربایجانی علی واثقیعلی واثقی فعال ملی مدنی آذربایجانفعال ترک آذربایجانی علی واثقیفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی شهرستان خویشهروندان شهروندان آذریفعالان ملی مدنی ایرانتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی تبریزعلی واثقی فعال ترک آذربایجانیعلی واثقی فعال آذریعلی واثقی فعال آذربایجانیعلی واثقی فعال ترک آذریشهروندان آذری زبانفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعال ملی مدنی علی واثقیشهروندان آذری ایرانمحاکمه شهروندان آذریشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیفعال ترک علی واثقیفعال ترک آذری علی واثقیشعبه دادگاه انقلاب اردبیلشعبه 1دادگاه انقلاب اردبیلشعبه1دادگاه انقلاب اردبیلشعبه۱دادگاه انقلاب اردبیلشعبه ۱دادگاه انقلاب اردبیلعلی واثقی فعال ترک اردبیلحقوق بشر در ایران خبر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: