•                  
دوشنبه , ۰۶ تیر , ۱۴۰۱
دوشنبه, ژوئن 27

دستکم ۲۲ هکتار از جنگلهای گریزمی شهرستان سرخس در آتش سوخت

0
729

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, در جریان آتش سوزی در جنگلهای گریزمی واقع در شهرستان سرخس از توابع استان خراسان رضوی دستکم ۲۲ هکتار پوشش گیاهی و جنگلی در آتش سوخت.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹، تورج همتی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از سوختن۲۲ هکتار پوشش گیاهی و جنگلی و حداقل ۲۰۰ اصله درخت در پی آتش سوزی اخیر در جنگلهای گریزمی شهرستان سرخس خبر داد. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در تشریح این آتش سوزی گفت: “ساعت ۳ عصر دیروز دوشنبه به دنبال دریافت گزارش از وقوع آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده گریزمی دستکم ۲۰ اصله درخت و ۵۰ اصله درختچه به طور کامل سوخته و از بین رفته است”. 

این مقام مسئول در اداره حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در خاتمه گفت: “از ابتدای تابستان تاکنون نزدیک به ۱۵۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان طعمه آتش شده است”. 

تداوم و گسترش این آتش سوزی ها در حالی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود منصور, رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از وقوع ۷۴۰ حریق در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا تاریخ ۲۴ خرداد ماه سالجاری خبر داد که بر اثر این آتش سوزیها دستکم ۸ هزار هکتار از مراتع و جنگلها طعمه حریق شده است. 

 در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: