•                  
چهارشنبه , ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰
چهارشنبه, آوریل 14

کتایون افرازه, با تودیع وثیقه آزاد شد

0
395

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, کتایون افرازه, از اعضای ارشد موسسه خیریه امام علی پس از اتمام بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, کتایون افرازه, از مسئولان موسسه خیریه امام علی, پس از پابان مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. افرازه در تاریخ ۱ تیر ماه سالجاری, به همراه نامزدش, مرتضی کی منش مسئول رسانه‌ای و شارمین میمندی نژاد، موسس جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

در تاریخ ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹, کتایون افراره, متولد: ۱۳۶۹, ساکن تهران, فعال مدنی پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام در بند۲الف سپاه به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

پس از بازداشت کتایون افرازه, شارمین میمندی نژاد و مرتضی کی منش, در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران امنیتی دفتر این موسسه نیز به دستور دادستانی پلمپ شد. 

همچنین پس از تفتیش این موسسه همه مدارک مالی و اداری که در دفتر جمعیت وجود داشت به علاوه کامپیوترها، لپ تاپ‌ها و سرورها، همگی از آن مکان منتقل و دفت راین موسسه پلمپ شد. همچنین منازل شخصی این افراد نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و برخی اقلام شخصی آنها ضبط شد. 

ماموران امنیتی در زمان ورود به خانه‌ای که مرتضی کی منش در آن زندگی می کرد متوسل به خشونت و ضرب و شتم شدند و حکم قضایی مورد ادعای ایشان برای تفتیش خانه به صورت کامل مشاهده نشد. این افراد از او خواستند که با نامزدش کتایون افرازه, تماس بگیرد که وی از این کار امتناع کرده بود اما به دلیل اینکه کتایون افرازه خود نگران شده به همراه خواهرش به آنجا مراجعه کرد او نیز توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده بود.

در ادامه  نیروهای امنیتی به همراه مرتضی کی منش و کتایون افرازه به خانه‌های خانواده‌هایشان مراجعه کرده و آنجا را نیز مورد تفتیش و بررسی قرار داده بودند.

همچنین وبسایت جمعیت امام علی همزمان با پلمپ این موسسه از دسترس خارج شد. جمعیت امام علی در تاریخ ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹از حمله سایبری به حساب‌های کاربری چند نفر از اعضای آن موسسه خبر داده بود.

براساس اطلاعات موجود در موسسه امام علی شارمین میمندی نژاد بعنوان موسس جمعیت امداد دانشجوئی و مردمی امام علی, کتایون افرازه  بعنوان بازرس علی‌البدل و مرتضی کی منش با عنوان مسئول امور رسانه ای در موسسه امام علی فعالیت می کنند. 

ارگانهای امنیتی از قبیل سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات در ایران فعالیتهای موسسات خیریه و فعالان جامعه مدنی و محیط زیستی را در همه زمان با اتهاماتی از قبیل جاسوسی و یا سایر اتهامات مرتبط هم رده می کنند و از این طریق اقدام به سرکوب شهروندان می کنند که این مورد ناقض اصل آزادی بیان و عقیده و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: