•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

یاسر امینی آذر, زندانی سیاسی و فعال صنفی فرهنگیان به مرخصی اعزام شد

0
527

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, یاسر امینی آذر, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, محبوس در زندان مهاباد به مرخصی ۵ روز ه اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی تشکل های صنفی فرهنگیان کشور, امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, یاسر امینی آذر, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, محبوس در زندان مهاباد به مرخصی ۵ روزه اعزام شد. این فعال صنفی فرهنگیان در حال تحمل حبس تعزیری ۱۵ ماهه خود است. 

یاسر امینی آذر, در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مهاباد بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. 

در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, دادگاه انقلاب ارومیه با صدور دادنامه ای یاسر امینی آذر, را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی, به تحمل ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این پرونده پس از ارجاع به دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی عیناً تائید شد. 

این فعال صنفی در تاریخ ۱۷اردیبهشت ماه سالجاری به هنگام خروج از مدرسه توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهر منتقل شده بود. این فعال صنفی فرهنگیان پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

“یاسر امینی آذر”, در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه آزاد شد. 

روز چهارشنبه بیش از ۲۰۰ تن از معلمان شهرهای مختلف کشور با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به استاندار آذربایجان غربی، خواهان آزادی “یاسر امینی آذر” و کلیه فعالان صنفی محبوس شده بودند.

تجمع اعتراضی با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ مقارن با روز معلم، که در آن معلمان ایران در ادارات آموزش و پرورش دست به تجمع زدند.

لازم به ذکر است که این فعال صنفی, پیش از این در روز ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۷ در تحصن اعتراضی سراسری فرهنگیان به بازپرسی اداره آموزش و پرورش شهرستان مهاباد، احضار و در خصوص فعالیت‌های صنفی‌اش مورد بازخواست قرار گرفته بود.

فرهنگیان بازنشسته در استان‌های یزد ، تهران ، همدان ، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان ، فارس و .سایر شهرها و استانهای کشور دست به تجمع زدند. 

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و۲۳مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳ آبان ماه همان سال در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

معلمان متحصن همچنین در طی تحصنهای برگزار شده که از منظر حکومت و ارگانهای امنیتی از آن با عناوین و اتهامات امنیتی یاد میشود نوشته‌هایی مانند “معلمان زندانی را آزاد کنید”، “ما به وضعیت معیشتی معترضیم”، “تفاوت آری تبعیض خیر”، “تامین تضمین بودجه عادلانه”، “روحانی-لاریجانی، کو نظام هماهنگ”، “نه به طرح معلم تمام وقت”، “لغو اختلاف طبقاتی”، “ارتقای منزلت و معیشت معلمان”، “نه به آموزش خصوصی”، “آموزش رایگان حق فرزندان ایران”، “آموزش زبان مادری”، “ایمن سازی مدارس”، “توقف پرونده سازی برای فعالان صنفی” ، “ما به وضعیت آموزشی معترضیم” ، “احضار معلمان را متوقف کنید” و … در دست داشتند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

برچسب هافرهنگی زندانیفرهنگیانفرهنگیان ایرانفرهنگیان اصفهانفرهنگیان در ایرانفرهنگیان زندانی در ایرانفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانمرخصیمرخصی زندانیمرخصی زندانی سیاسیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسیمرخصی زندانیان سیاسی در ایرانمعام زندانییاسر امینییاسر امینی آذریاسر امینی آذر فرهنگییاسر امینی آذر معلمکانون صنفی فرهنگیان ایرانانجمن صنفی فرهنگیان کردستاناعزام به مرخصیبازداشت یاسر امینیتجمع فرهنگیان ایرانتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیان ایرانتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن سراسری فرهنگیان ایرانجامعه فرهنگیان ایرانزندان مهایادزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب فرهنگیانسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب فرهنگیان در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان فرهنگیسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان در ایرانسرکوب معلمانسرکوب معلمان ایرانسرکوب معلمان در ایرانسرکوب معلمان در جمهوری اسلامیسرکوب تحصن فرهنگیانشهرستان مهاباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: