•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

محرومیت حامد سحابی، روزنامه نگار از فعالیتهای مطبوعاتی

0
436

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹، حامد سحابی، صاحب امتیاز و سردبیر مجله ایران فردا، از محرومیت خود در انجام فعالیتهای رسانه ای خبر داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایران فردا، روز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، حامد سحابی، صاحب امتیاز مجله ایران فردا، اعلام کرد که به دلیل حکم دادگاه، مدتی از فعالیت مطبوعاتی محروم است و به دلیل این ‌که مدیرمسوول این مجله است، انتشار آن تا رفع محدودیتهایی اعمال شده متوقف می‌شود.

این روزنامه نگار در تشریح علت این محرومیت اعمال شده به وی گفت: “از همان ابتدای انتشار دوره جدید ایران فردا، روزنامه کیهان در ستون معروف اخبار ویژه‌اش بر وزارت فرهنگ و ارشاد تاخت که چرا به ایران فردا مجوز انتشار داده‌اید و چنین القا کرد که ایران فردا ارگان گروهکهای معاند با انقلاب و در فکر تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب است. بی جهت حساسیتی در ضابطین قضایی ایجاد کرد که با ذره بین بدبینی خط به خط مطالب هر شماره ایران فردا را مرور کنند و شاهدی برای ادعای نادرست کیهان بیابند.”

حامد سحابی در ادامه افزود: “نتیجه این اقدامات، ثبت شکایتی ۱۹ صفحه‌ای در دادسرای فرهنگ و رسانه از ایران فردا شد که ماهانه منتشر می‌شود.
در پی این شکایت، سحابی که نیابتاً مدیر مسوول ایران‌فردا است، به دو سال محرومیت از مسئولیتهای مطبوعاتی محکوم شد. در نهایت، این رای از تیر ماه سال ۱۳۹۹ با ابلاغ هیات نظارت برمطبوعات اجرا شد.”

حامد سحابی در این اطلاعیه آورده است: “از آن جایی که در غیاب مدیر مسوول، قانوناً صاحب امتیاز عهده‌دار مسوولیت او است و اینک با این حکم، صاحب امتیاز هم تا دو سال نمی‌تواند این مسوولیت را بپذیرد، لذا تا تعیین تکلیف مدیر مسوول جدید، امکان انتشار مجله وجود ندارد.”

سحابی گفته است در حال حاضر در حال پی‌گیری این موضوع از طریق هیات نظارت بر مطبوعات داخلی وزارت ارشاد است.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ روز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی، از بازداشت و اجرای حکم حبس تعزیری ۳ ساله کیوان صمیمی، روزنامه نگار و سردبیر نشریه تعلیق شده ایران فردا و انتقال وی به بند قرنطینه زندان اوین خبر داده بود. در حالی حکم حبس تعزیری کیوان صمیمی اجرا شد که این فعال رسانه ای با بیماری دست و پنجه نرم می کند و اجرای حکم حبس وی در شرایط کنونی بسیار خطرناک است. صمیمی، پس از بازداشت در جریان اعتراضات روزجهانی کارگر در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان جامعه مدنی ایران, ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

برچسب هاماهنامه ایران فردامجله ایران فردانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگاراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننویسنده و روزنامه نگارنشریه ایران فرداکیوان صمیمیکیوان صمیمی فعال رسانه ایکیوان صمیمی بهبهانیکیوان صمیمی بهبهانی فعال ملی مذهبیکیوان صمیمی بهبهانی فعال مدنیکیوان صمیمی روزنامه نگارکیوان صمیمی زندانی سیاسیآزادی روزنامه نگاران در ایرانایران فردابازداشت کیوان صمیمیبازداشت کیوان صمیمی بهبهبانی روزنامه نگارتفتیش منزل روزنامه نگارانتوقیف نشریه ایران فرداحقوق بشرحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندی در ایرانحامد سحابیروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگار دربندروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانرشته روزنامه نگاریزندانی سیاسی کیوان صمیمیسرکوبسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانسردبیر مجله ایران فرداسردبیر نشریه ایران فرداصاحب امتیاز مجله ایران فردا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: