شنبه , ۱۲ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

کیوان صمیمی بهبهانی برای تحمل حبس بازداشت شد

0
960

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، کیوان صمیمی، روزنامه نگار و فعال ملی مذهبی، پس از بازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیری اش به زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، کیوان صمیمی، روزنامه نگار و سردبیر نشریه تعلیق شده ایران فردا، ساکن تهران، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۳ ساله خود بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. در حالی حکم حبس تعزیری کیوان صمیمی اجرا شد که این فعال رسانه ای با بیماری دست و پنجه نرم می کند و اجرای حکم حبس وی در شرایط کنونی بسیار خطرناک است. صمیمی، پس از بازداشت در جریان اعتراضات روزجهانی کارگر در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد. 

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری ضمن اعلام این خبر نوشت: “مهندس کیوان صمیمی، امروز در اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان منتقل شد.”

در حالی حکم کیوان صمیمی، اجرا شده که در تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران به ریاست محمدمهدی براعه, اجرای حکم حبس تعزیری وی را با توجه به مشکلات بیماری و ثبت درخواست عدم تحمل کیفر تا زمان اعلام نظر نهائی از سوی کمیسیون پزشکی قانونی تعلیق کرده بود. 

در تاریخ ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین با ارسال ابلاغیه ای از طریق سامانه ثنا « سیستم ابلاغ الکترونیکی », کیوان صمیمی بهبهانی, روزنامه نگار و سردبیر نشریه تعلیق شده ایران فردا را برای تحمل حبس تعزیری ۳ ساله اش فراخوانده بود. 

در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر با صدور دادنامه ای کیوان صمیمی بهبهانی را با اتهامات تشکیل حزب غیرقانونی آزادی مردم ایران, سردبیری نشریه گروهک ایران فردا, بارگذاری مطالبی همسو با کشورهای متخاصم، در فضای مجازی. سخنرانی و تحریک مخاطبین, حمایت از زندانیان سیاسی, فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

این فعال ملی مذهبی در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهامات مذکور محاکمه شد و در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, حکم صادره در دادگاه بدوی برای تحمل وی به ۳ سال حبس تعزیری به وی ابلاغ شد. 

کیوان صمیمی بهبهانی, پیش از این توسط شعبه مذکور بصورت غیابی از بابت اتهامات تشکیل حزب غیرقانونی آزادی مردم ایران, سردبیری نشریه گروهک ایران فردا, بارگذاری مطالبی همسو با کشورهای متخاصم، در فضای مجازی. سخنرانی و تحریک مخاطبین, حمایت از زندانیان سیاسی, فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر محاکمه و در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم پس از تائید درخواست واخواهی باطل اعلام شد. 

در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۸, کیوان صمیمی بهبهانی, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه پس از تحمل ۴۷ روز سلول انفرادی و بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات تا پایان مراحل دادرسی بطور موقت آزاد شد. 

 این فعال رسانه ای و روزنامه نگار از بابت پرونده ای دیگر در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۸, طی حکمی که از سوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعات در تهران با اکثریت آرا مجرم شناخته شد و حسب رای صادره محق به تخفیف در مجازات شناخته نشد. 

در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ قرار بازداشت کیوان صمیمی برای مدت یک ماه دیگر تمدید شده بود. 

کیوان صمیمی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری و مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

سرکوب مطبوعات و فعالان جامعه مدنی ایران, ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بلاتکلیفی افراد بازداشت شده بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هادادگاه انقلابکیوان صمیمیسرکوب آزادی بیاننویسنده و روزنامه نگارسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادیسرکوب آزادی اندیشه در ایرانروزنامه نگار آزادشعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانکیوان صمیمی بهبهانی فعال مدنیکیوان صمیمی زندانی سیاسیدادگاه تجدیدنظرسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمصدور حبس تعزیرینقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشعبه۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانکیوان صمیمی روزنامه نگارزندانی سیاسی کیوان صمیمیروزنامه نگارآزادی روزنامه نگاران در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانروزنامه نگاریتهدید روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانرشته روزنامه نگاریسرکوب آزادی بیان و اندیشهشعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهرانکیوان صمیمی بهبهانی فعال ملی مذهبیتوقیف نشریه ایران فردادادگاه انقلاب تهرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه تجدیدنظر استان تهرانروزنامه نگار دربندروزنامه نگاری در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیشعبه36دادگاه تجدیدنظرایمان افشاری دادگاه انقلاب تهراندادگاه تجدید نظرنقض حقوق بشرد ر ایرانروزنامه نگاران در ایرانقاضی ایمان افشاریصدور حکم حبس تعزیریسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیروزنامه نگاران ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانکیوان صمیمی فعال رسانه ایشعبه36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانزندان اویننقض حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانایمان افشارینقض حقوق بشر درایرانایمان افشاری قاضیزندانیان سیاسی زندان اویننشریه ایران فرداسرکوب روزنامه نگاران ایرانشعبه36دادگاه تجدیدنظر در استان تهرانحبس تعزیرینقض حقوق بشرشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرسرکوب آزادی عقیدهکیوان صمیمی بهبهانیروزنامه نگارانتفتیش منزل روزنامه نگارانسردبیر نشریه ایران فردامحاکمه روزنامه نگارانبازداشت کیوان صمیمیدادگاهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی قلمایمان افشاراجرای حکم حبس تعزیریصدور احکام حبس تعزیریحقوق نقض حقوق بشر در ایرانشعبه 36دادگاه تجدیدنظربازداشت کیوان صمیمی بهبهبانی روزنامه نگار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده